Złota polska jesień skrywa mnóstwo skarbów. Do stworzenia idealnych, domowej roboty jesiennych ozdób naprawdę nie trzeba wiele. Wystarczy tylko wybrać się do pobliskiego lasu lub parku. Z owoców kasztanowca można stworzyć różne przepiękne dekoracje. Zawieszki, wieńce, świeczniki lub ludziki z kasztanów – możliwości jest naprawdę ogrom! Przeczytaj artykuł i sprawdź, jakie ozdoby można zrobić z kasztanów. 

Pomysły na ozdoby z kasztanów 

Pomysłów na dekoracje z kasztanów jest wiele. Wystarczy wybrać się na spacer do pobliskiego parku i odszukać drzewa kasztanu. Oto propozycje kilku dekoracji z ich użyciem:

 • Zawieszki. Potrzebne będą dodatkowo: kijek, konopny sznurek, klej oraz wstążka. Do uciętego na różne długości sznurka przykleja się owoce kasztanowca poprzez owinięcie ich i aplikację kleju. Po wyschnięciu kleju przywiązuje się ozdobiony sznurek do gałązki, a kasztany zawiązuje się tasiemkami. Do końcówki kijka także montuje się sznurek. Gotową ozdobę można powiesić nad oknem.

 • Słoiki i lampiony. Kasztany razem z żołędziami umieszcza się w przezroczystych naczyniach np. słoikach lub wazonach, idealnych do ozdobienia półki. Niezbyt atrakcyjny słoik można dodatkowo obwiązać wstążką lub tasiemką dostępną do kupienia w każdym sklepie z pasmanterią. Przewleczone przez niewielką i związaną na bransoletkę gumkę z listkami np. dzikiego wina, ozdobią słoik i zmienią go w lampion.

 • Podstawki pod świeczki. Wystarczy nimi wyłożyć podstawkę typu tealight. Do tego zapachowa świeczka i magiczna domowa ozdoba gotowa. 

  Kasztany warto też ozdobić farbą w sprayu w złotym kolorze. Tak umalowane kasztany można wyłożyć w wiklinowym koszyku, misce lub wazonie. Można do nich dodać również szyszki i żołędzie. Ponadto przewleczone przez nić kasztany mogą zastąpić zwykłe breloczki do kluczy.

  Jakie dekoracje z kasztanów można jeszcze zrobić?

  Ciekawe jesienne dekoracje z kasztanów tworzą również dekoracyjne świeczniki, zawieszki oraz wieńce. Do wykonania tego ostatniego wystarczy gotowy wcześniej wianek. Można go zakupić w każdej kwiaciarni. Do jego ozdobienia potrzebny będzie klej stolarski typu wikol lub nakładany na gorąco przy pomocy pistoletu. Całość ozdobi kolorowa wstążka oraz dowolne elementy np. liście, jarzębina czy sztuczne kwiaty, które razem z owocami kasztanowca należy aplikować za pomocą kleju na jesienny wianek. Przydadzą się także nożyczki.

  Ludziki z kasztanów 

  Do najpopularniejszych jesiennych ozdób zdecydowanie należą ludziki z kasztanów. Wykonane całą rodziną będą także świetną formą zabawy. Figurki można formować za pomocą różnej wielkości kasztanów, żołędzi, jarzębiny, liści, goździków i zapałek. Przydadzą się również kolorowe pisaki i plastelina. Wykonuje się je techniką nakłuwania i wprowadzania w utworzone otwory zapałek. W ten sposób tworzy się nie tylko ludziki, ale też zwierzątka z kasztanów. Można zrobić dowolne kompozycje i figury przypominające kwiaty lub serca. Z łupinek włoskich orzechów i owoców kasztanowca można poza tym stworzyć np. sówki. Doklejone oczy i skrzydła przemienią je np. w nietoperze. Wystarczy tylko odrobina cierpliwości oraz kreatywności!

  ludziki z kasztanów

  Inne zastosowanie kasztanowca, czyli nie tylko ozdoby z kasztanów

  Gdy owoce kasztanowca zaczną matowieć i tracić blask, można je posmarować gliceryną lub jadalnym olejem. Jeśli zupełnie wyschną, można z nich przygotować... krochmal. Wystarczy zalać je wodą i pozostawić tak na co najmniej 7 godzin. Po ich obraniu ze skórki, pokrojeniu i wysuszeniu należy zmielić je na proszek. Można do tego użyć młynka do kawy. Następnie zalewa się je chłodną wodą, zmienia i odlewa, aż powstała masa będzie całkowicie biała. Otrzymaną papkę rozprowadza się na płótnie i suszy. Proszek w suchej postaci wsypuje się do przygotowanego słoja. Jego zawartość posłuży do krochmalenia. Dodany w formie jednej łyżeczki do 1 litra wody jest równie skuteczny co zwykły płyn. 

  Sprawdź też, jak przyrządzić kasztany jadalne