Jeśli masz lub wkrótce skończysz osiemnaście lat, to być może przymierzasz się do zdobycia prawa jazdy na samochód? Naprawdę warto zadbać o to, by dysponować własnym prawem jazdy, bo znacznie ułatwia ono życie. Samochodem z łatwością dostaniesz się wszędzie tam, gdzie potrzebujesz i nie musisz nikogo prosić, by cię podwiózł. Jeśli jeszcze nie wiesz, od czego zacząć kurs, przeczytaj nasz artykuł, a wszystkiego się dowiesz!

Procedura związana z uzyskaniem prawa jazdy

Aby dostać prawo jazdy, najpierw musisz wykonać badania lekarskie, które mają orzec, czy nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, byś mógł prowadzić samochód. Istnieją pewne choroby, które niestety uniemożliwiają użytkowanie pojazdów mechanicznych, a jeśli masz wadę wzroku, to pewnie w twoim dokumencie wpisana zostanie adnotacja, że musisz korzystać z okularów lub soczewek kontaktowych, prowadząc samochód. Z wynikiem badań musisz się następnie udać do urzędu, gdzie w wydziale komunikacji otrzymasz numer PKK – Profil Kursanta Kierowcy.

Dopiero z tym numerem możesz się zapisać na kurs kierowców do wybranej przez siebie szkoły jazdy. Najwcześniej naukę jazdy możesz rozpocząć trzy miesiące przed datą swoich osiemnastych urodzin. Kurs prawa jazdy kategoria B obejmuje kurs teoretyczny, który możesz odbyć online w domu, oraz kurs praktyczny. Po odbyciu części teoretycznej musisz zdać egzamin państwowy i dopiero gdy uzyskasz pozytywny wynik, zaczynasz część praktyczną kursu, czyli faktyczną naukę jazdy samochodem.

Jak wygląda kurs na prawo jazdy?

Zanim będziesz mógł uczestniczyć w ruchu drogowym, nawet jako kursant, musisz dobrze poznać przepisy ruchu drogowego. Temu właśnie służy część teoretyczna, a egzamin z niej potwierdza, że faktycznie posiadasz niezbędne informacje. Następnie np. w Ośrodku Szkolenia Kierowców Krakowiak rozpoczniesz praktyczną naukę jazdy w Kłobucku. Zwykle kurs podstawowy obejmuje trzydzieści godzin zegarowych jazdy samochodem, ale warto skorzystać z jazd doszkalających na prawo jazdy przed przystąpieniem do egzaminu. Im więcej będziesz jeździć, tym większej nabierzesz wprawy.

Po odbyciu całego kursu możesz wreszcie przystąpić do egzaminu. Warto osobno zdać egzamin teoretyczny, a do egzaminu praktycznego przystąpić w innym dniu. Dzięki temu będziesz narażony na mniejszy stres. Po zdaniu go musisz jeszcze wnieść opłatę skarbową w urzędzie, w którym otrzymałeś wcześniej numer PKK. Po niespełna dwóch tygodniach twój dokument będzie gotowy i wtedy wreszcie będziesz mógł samodzielnie jeździć samochodem.