Stacje uzdatniania wody coraz częściej poza branżą przemysłową znajdują również zastosowanie w domach. Pozwalają one poprawić jakość wody oraz wzbogacają ją o cenne minerały. Aby mogły one jednak w 100% spełniać swoje zadanie, wymagają regularnego serwisowania przez odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów. Dlatego poniżej podpowiadamy, kto może wykonać taki serwis, na czym on polega i dlaczego jest on tak ważny.

Kto powinien wykonywać serwis stacji uzdatniania wody?

Aby serwis stacji uzdatniania wody przebiegł sprawnie i został przeprowadzony w pełni poprawny sposób, najlepiej zlecić jego wykonanie specjalistom takim jak firma świadcząca usługi serwisowe V-SERWIS z Poznania. Mają oni bowiem nie tylko odpowiednią wiedzę związaną z funkcjonowaniem tego typu instalacji, ale także znają wytyczne związane z ich obsługą, przeglądami i ewentualnymi naprawami. Co więcej, warto, aby był to autoryzowany serwis, który zapewni zachowanie gwarancji producenta na elementy, z których składa się stacja uzdatniania wody.

Z jakich prac składa się serwis stacji uzdatniania wody?

Trudno jednoznacznie określić czynności składające się na serwis stacji uzdatniania wody. Zależą one bowiem przede wszystkim od tego, w jakie urządzenia jest wyposażona stacja oraz jakiego rodzaju filtry wstępne i głowice automatyczne zostały w niej zastosowane. Dopiero te informacje pozwalają na określenie koniecznych do przeprowadzenia czynności konserwacyjnych czy naprawczych. Wśród przykładowych czynności podczas regularnego serwisu stacji uzdatniania wody wymienić można jednak:

  • wymianę wkładu, 

  • kontrolę wody,

  • dezynfekcje klosza i uszczelek, 

  • płukanie filtrów.

Dlaczego regularne serwisowanie stacji uzdatniania wody jest tak ważne?

Regularne przeprowadzanie serwisu stacji uzdatniania wody gwarantuje jej poprawne działanie i zapewnia przede wszystkim dostęp do zawsze odpowiednio przefiltrowanej lub zmiękczonej wody. Dodatkowo tego typu serwis pozwala zapobiec awariom urządzenia wynikającym ze zużycia elementów eksploatacyjnych, a tym samym kosztownym naprawom. To wszystko przekłada się więc zarówno na bezpieczeństwo, jak i na zmniejszenie kosztów wynikających z użytkowania w domu stacji uzdatniania wody. Dlatego nie należy bagatelizować przeprowadzania regularnego serwisu tego typu urządzeń.