Choć w naszym kraju nadal najczęściej wybieraną formą pochówku jest pogrzeb w obrządku katolickim, w którym ciało zmarłej osoby składa się do grobu w trumnie, to kremacja zwłok wzbudza coraz większe zainteresowanie Polaków. Nadal jednak jest to usługa realizowana wyłącznie przez wybrane domy pogrzebowe. Jakie wymogi musi spełniać taki zakład i co jeszcze warto wiedzieć o tej metodzie pochówku?

Na czym polega kremacja zwłok?

Spopielanie ciała zmarłego jest kultywowane od wielu lat. To rodzaj obrządku, który był stosowany nawet w czasach starożytnych. Obecnie jednak kremacja zwłok znacząco się od takich pogrzebów różni. Jest przeprowadzany w specjalnym budynku określanym jako krematorium. To właśnie w nim znajduje się piec, w którym umieszczane są zwłoki. Temperatury rzędu 1300 stopni Celsjusza sprawiają, że ciało zmarłej osoby ulega całkowitemu spopieleniu. Proces ten trwa najczęściej około dwóch godzin.

Po zakończeniu cyklu kremacyjnego szczątki są dokładnie wybierane przez pracownika zakładu pogrzebowego. Następnie składa się je do urny wybranej uprzednio przez rodzinę zmarłej osoby. Urnę można z kolei złożyć w grobie wykopanym w ziemi lub w specjalnym kolumbarium. Należy pamiętać, że ze względów sanitarnych nie jest możliwe rozsypywanie prochów w wybranych miejscach. Choć zwyczaj ten jest kultywowany w niektórych krajach, w Polsce jest zabroniony.

Dlaczego warto wybrać formę pochówku w postaci kremacji?

Zakup trumny to spory wydatek, podobnie jak przygotowanie dużego nagrobka. Zasiłek pogrzebowy dla rodziny zmarłej osoby wynosi obecnie 4 tys. zł i nierzadko nie wystarcza do zorganizowania godnego pożegnania. Inaczej jest w przypadku kremacji zwłok. Koszt urny jest znacznie niższy, a grób wykopany w ziemi może być mniejszych rozmiarów. Dobrym rozwiązaniem jest też skorzystanie z tzw. kolumbarium. Kremacja jest zatem tańsza od tradycyjnego pochówku.

W ten sposób minimalizuje się także problem z koniecznością rozbudowywania cmentarzy. Ceremonia w przypadku kremacji niczym nie różni się od tej, którą można zorganizować przy składaniu do grobu zwłok w trumnie. Usługi w tym zakresie świadczy dom pogrzebowy Marcin Mysłek, który dysponuje własnym krematorium. Wraz z możliwością załatwienia formalności przez ten zakład oraz realizacją transportu zwłok sprawia to, że rodzina zmarłej osoby nie musi zajmować się niełatwym w tym okresie formalnościami. Warto przemyśleć zatem kremację jako metodę pochowania zmarłego. Rozwiązanie to ma swoje zalety i jednocześnie pozwala zadbać o godne ostatnie pożegnanie.