Prawo spadkowe to dziedzina prawa, która odnosi się do kwestii dotyczących dziedziczenia. Osoby, które dziedziczą majątek zmarłego są natomiast nazywane spadkobiercami. Natomiast możliwości dziedziczenia jest kilka i zależą one zwykle od danych okoliczności. Co warto wiedzieć na ten temat? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do jego lektury.

Możliwości dziedziczenia w sytuacji braku testamentu

Spadkodawca, czyli osoba pozostawiająca swój majątek, może za życia spisać dokument nazywany testamentem, w którym jasno określa on, komu i jaka część masy spadkowej przypadnie w udziale po jego śmierci. Wtedy kwestie podziału majątku odbywają się na bazie tego właśnie dokumentu. Natomiast, jeśli spadkodawca nie pozostawi testamentu, to wtedy w grę wchodzą przepisy ustawy o dziedziczeniu. Według nich istnieje tutaj kilka możliwości. W zwykłych okolicznościach, według tej ustawy wszyscy spadkobiercy (za wyjątkiem współmałżonka) dziedziczą równą część spadku. Jeśli mowa o małżonku, to jemu przypada minimum 25 procent całej masy spadkowej.

Kwestie dziedziczenia spadku przy testamencie

W sytuacji, kiedy spadkodawca sporządzi za życia swój testament, uwzględniając w nim tylko jedną osobę zapisaną jako spadkobiercę, to reszta osób uprawnionych do spadku ma prawo wystąpić o wypłatę zachowku, czyli połowy części spadku, jaką osoby te otrzymałyby, jeśli w grę wchodziłoby dziedziczenie ustawowe. Zachowek może mieć także inną równowartość np. w sytuacji, gdy spadkobierca jest niepełnoletni lub posiada orzeczenie o niezdolności do pracy, wtedy wynosi on 2/3 przydziału wynikającego z ustawowego dziedziczenia.

O zachowek trzeba jednak ubiegać się w sądzie, zakładając sprawę cywilną o podział spadku. W tego typu sprawach pomogą nam natomiast prawnicy z Kancelarii Adwokackiej Wojciech Władysław Kowalczyk.

Inne ważne kwestie odnośnie dziedziczenia

Kolejność dziedziczenia to kolejna ważna kwestia w temacie spadku. Otóż, spadkodawcami dziedziczącymi w pierwszej linii są małżonek i dzieci (także ze związków nieformalnych). Jak jednak sytuacja dziedziczenia wygląda, gdy jedno z dzieci spadkodawcy nie żyje w chwili otwarcia spadku? Jeśli pozostawiło ono po sobie swoje dzieci, to one także staną się spadkobiercami. Może zdarzyć się tu jeszcze innego rodzaju sytuacja, a mianowicie gdy spadkodawcą jest osoba, która w chwili śmierci nie posiadała dzieci.

W tym przypadku w pierwszej kolejności po takiej osobie będą dziedziczyć jej małżonek i rodzice, którym przypadnie 25 procent całości masy spadkowej, zaś reszta przypadnie małżonkowi. Jeśli osoba zmarła nie miała ani małżonka ani dzieci, to jej rodzice dziedziczą całość spadku, zaś następne w linii jest później rodzeństwo spadkodawcy.