Choć rozwód i separacja niestety dość często stosowane są jako pojęcia zamienne, to z pewnością warto wiedzieć o tym, iż mowa tutaj o dwóch zupełnie innych sytuacjach. Separację uznaje się za swoistego rodzaju półśrodek, a konsekwencje podjęcia tej decyzji przez małżonków nie są tak daleko idące, jak w przypadku rozwodu. Co zatem warto wiedzieć na ten temat i jak cała sytuacja wygląda w świetle obowiązujących przepisów prawa?

Czym jest separacja?


Sytuacja w małżeństwie czasami może znacząco odbiegać od tego, czego tak naprawdę się oczekiwało, a taki stan rzeczy zazwyczaj spowodowany jest względami ekonomicznymi. Niemniej jednak ilość czasu, jaką poświęciło się na stworzenie związku oraz więzi emocjonalne sprawiają, że podjęcie ostatecznej decyzji o rozwodzie, jest w swojej kategoryczności niezwykle trudne. Dlatego też wiele par decyduje się na danie sobie czasu i przemyślenie najistotniejszych spraw. W taki najczęściej sposób dochodzi do złożenia wniosku o separację. Czym ona jest?

Zasadniczą różnicą pomiędzy rozwodem a separacją jest bezpośrednio skutek, jaki wywołuje złożenie pozwu. W przypadku separacji nie dochodzi do definitywnego rozerwania związku małżeńskiego. Sama droga do uzyskania decyzji sądu uznawana jest także za znacznie prostszą niż w przypadku rozwodu, gdyż do jej ustanowienia nie jest konieczne wyrażenie zgody przez drugiego małżonka. Co jednak oznacza to dla samych zainteresowanych z praktycznego punktu widzenia?

Separacja w praktyce


Małżonkowie, którzy podejmą decyzję o separacji, muszą udać się do najbliższego sądu okręgowego właściwego dla ich miejsca zamieszkania. Po wypełnieniu stosownej dokumentacji pozostaje oczekiwanie na przeprowadzenie rozprawy. Sądy do każdego z przypadków podchodzą bardzo indywidualnie. Podczas procesu ustala się najistotniejsze kwestie związane m.in. z podziałem władzy rodzicielskiej, ustanowieniem kosztów opieki nad małoletnimi, a nawet zasady mieszkania, jeżeli po orzeczeniu separacji małżonkowie nadal będą mieszkać pod jednym dachem – co choć trudno sobie wyobrazić, jest jednak możliwe.

Nie ulega żadnej wątpliwości, iż separacja to trudny temat, a targające ludźmi bardzo silne emocje, potrafią skutecznie zaburzyć logiczne i merytoryczne postrzeganie faktów. Dlatego też, większości przypadków małżonkowie korzystają z pomocy najlepszych kancelarii adwokackich takich jak ta, prowadzona przez Andrzeja Kuśmierskiego. Doświadczony adwokat zadba o sprawny przebieg procesu oraz zagwarantuje, że małżeńskie spory będą nieodczuwalne przez najmłodszych. Podczas separacji małżonkowie przekonują się o słuszności lub niesłuszności podjętej decyzji. Warto wiedzieć o tym, że ewentualne cofnięcie decyzji może odbyć się  jedynie na drodze sądowej.