W bardzo wielu przypadkach auto zazwyczaj ma dwóch lub więcej właścicieli. Niesie to ze sobą korzyści w przypadku młodych kierowców, którzy nie posiadają jeszcze zniżek i chcą skorzystać z historii bezszkodowej jazdy bardziej doświadczonych osób. Schody zaczynają się w sytuacji, kiedy jeden ze współwłaścicieli umrze lub dojdzie pomiędzy nimi do kłótni. Wtedy najlepszy rozwiązaniem jest zniesienie współwłasności samochodu – sprawdź, co warto o tym wiedzieć.

Zniesienie współwłasności auta – kiedy warto się na nie zdecydować?

Nikogo nie dziwi, że większość samochodów posiada przynajmniej dwóch właścicieli. Często małżonkowie kupują wspólnie auto lub jeden z rodziców dopisuje dziecko do samochodu. Dzięki temu młodzi kierowcy bez doświadczenia mogą korzystać ze zniżek osób, które uprawnienia do prowadzenia pojazdów posiadają od bardzo wielu lat i dodatkowo widnieją u ubezpieczyciela jako kierowcy z bezszkodową historią. Zdarza się też, że samochód wspólnie zakupują inni członkowie rodziny spokrewnieni ze sobą lub osoby obce. W wielu tych przypadkach zdarza się, że po określonym czasie potrzebne jest zniesienie współwłasności samochodu, które można przeprowadzić dobrowolnie lub w sytuacjach spornych na drodze sądowej. Drugie rozwiązanie może wymagać pomocy radcy prawnego.

Dobrowolne i sądowe zniesienie współwłasności pojazdu

Jeżeli jeden ze współwłaścicieli zgadza się na dobrowolne zrzeczenie się własności samochodu to wystarczy, że z członkiem rodziny spisze umowę kupna sprzedaży lub darowizny i uda się z takim dokumentem do lokalnego Wydziału Komunikacji. Niezbędny okazuje się też dowód rejestracyjny, karty pojazdu i wszelkie informacje dotyczące niego, jak model, marka, numer VIN, a także numer rejestracyjny. Konieczne jest podanie wszelkich szczegółowych danych dotychczasowych właścicieli, łącznie z numerem PESEL i miejscem zamieszkania, a także wysokość udziałów w procentach, z której rezygnuje jeden ze współwłaścicieli samochodu oraz kwotę wartości zbywanych udziałów. Zniesienie współwłasności może być też konieczne gdy jedna z osób jest dłużnikiem, umrze lub wejdzie w konflikt ze współwłaścicielem.

Zniesienie współwłasności może okazać się także konieczne podczas rozwodu. W sytuacji, kiedy wszystkie możliwości polubownego zniesienia współwłasności zostaną wyczerpane, np. dłużnik nie chce ponosić kosztów wytrzymania pojazdu, łącznie z płaceniem obowiązkowej polisy ubezpieczeniowej OC, a jednocześnie korzysta z samochodu, można wstąpić na drogę sądową, która jest jedynym rozwiązaniem, lecz trzeba pamiętać, że dość długotrwałym. Kiedy współwłaściciel zadłużony ma sprawy komornicze, to może zdecydować się na odkupienie części jego udziałów przez drugiego właściciela. Kancelaria Radcy Prawnego Aliny Sarackiej znajdująca się w Siedlcach w województwie mazowieckim zajmuje się sprawami związanymi ze zniesieniem współwłasności pojazdów, a także gruntów i ustanowieniem służebności przesyłu. Wsparcie specjalisty dotyczy każdego etapu postępowania, łącznie z przygotowaniem niezbędnej dokumentacji. Pozwala to znacząco ułatwić przejście przez formalności osobie, które stara się o zniesienie współwłasności i zaoszczędzić jej znaczną ilość stresów.