Wydziedziczenie, czyli pozbawienie zstępnych, małżonka lub rodziców testatora prawa do zachowku, jest często mylone z testamentem negatywnym, który oznacza wyłączenie spadkobiercy od dziedziczenia. Sprawdźmy, czym różnią się te dwie sytuacje, i jakie konsekwencje niesie za sobą wydziedziczenie bliskich. Czy można podważyć taki zapis w testamencie?

Kiedy może dojść do wydziedziczenia?

Wyłączenie spadkobiercy ustawowego od dziedziczenia nie jest równoznaczne z pozbawieniem tytułu zachowku. Co za tym idzie, osoba dziedzicząca może pozwać współspadkobierców o odpowiedni ułamek udziału spadkowego, który przypadłby w dziedziczeniu ustawowym. Wydziedziczenie skutkuje natomiast odebraniem prawa do zachowku. Aby pozbawienie zstępnych, małżonka lub rodziców spadkodawcy tego prawa było skuteczne, spadkodawca musi złożyć stosowane oświadczenie w testamencie powołując się na przyczyny określone w art. 1008 Kodeksu cywilnego. Jak wyjaśnia adwokat z Kancelarii Marii Kowalskiej-Złamaniec istnieją trzy powody uzasadniające taką decyzję: uporczywe postępowanie w sposób urągający zasadom współżycia społecznego, dopuszczenie się umyślnego przestępstwa względem spadkodawcy lub najbliższych mu osób oraz niedopełniania obowiązków rodzinnych względem testatora.

Wydziedziczenie – i co dalej? Czy można podważyć testament?

Jeżeli dowiedziałeś się, że zostałeś wydziedziczony, możesz podjąć określone działania prawne. Po pierwsze sprawdź, czy istnieje możliwość podważenia testamentu. Jeżeli nie spełnia on wymogów formalnych, np. nie został sporządzony samodzielny lub bez świadków, może zostać uznany za nieważny. Jeżeli wymogi formalne zostały spełnione, możesz spróbować wykazać, że wydziedziczenie nie spełnia wymogów formalnych. W przypadku gdy spadkodawca opisał powody, które nie zostały dopuszczone przez Kodeks cywilny, bądź też podał przyczynę ogólną, wykluczenie z dziedziczenia okaże się nieważne. Korzystając z usług kancelarii adwokackiej możesz skutecznie dochodzić swoich praw. Nie rezygnuj z tej możliwości.