Podział majątku wspólnego po rozwodzie ważny jest dla dobra wspólnego potomstwa czy nawet wspólnie zarządzanej działalności gospodarczej. Uregulowanie między byłymi małżonkami spraw finansowych pozwala również rozpocząć nowe życie. Warto zatem, by takie sprawy rozwiązywać szybko i polubownie. Czy istnieje zatem możliwość dokonania podziału majątku bez udziału sądu? Odpowiedź brzmi: tak. Według polskich przepisów prawa podział może odbyć się w ramach specjalnie skonstruowanej umowy.

Trzy drogi podziału majątku wspólnego

Większość spraw o podział majątku przeprowadzanych jest w sądach zgodnie z Art. 566 kpc, który stanowi, że:

W sprawie o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami właściwy jest sąd miejsca położenia majątku, a jeżeli wspólność ustała przez śmierć jednego z małżonków – sąd spadku.

Nie oznacza to jednak tego, że nie ma innych dróg na przeprowadzenie podziału. Oprócz odrębnej sprawy sądowej strony mogą zawnioskować o podział majątku wspólnego już podczas rozwodu. Sąd przychyla się do takiej prośby jednak tylko wtedy, kiedy rozpatrywanie dodatkowej sprawy nie wydłuży znacznie całego postępowania. W innym przypadku można skorzystać też z pozasądowego rozstrzygnięcia, które powinno mieć jednak miejsce w kancelarii adwokackiej specjalizującej się w sprawach rodzinnych i opiekuńczych. Kierować należy się zatem do takich specjalistów jak m.in. mecenas Magdalena Drzewińska z Warszawy.

Na czym polega umowny podział majątku wspólnego?

Umowny podział majątku wspólnego prowadzony jest z udziałem jednego adwokata lub dwóch adwokatów, po jednym dla każdej ze stron. W pierwszym przypadku miejsce ma swoista mediacja, a w drugim mowa o negocjacjach. Niezależnie jednak od powyższych opcji, rolą prawników jest wsparcie klientów w osiąganiu konsensusu i obopólnej korzyści, bo to właśnie na niej należy skoncentrować swoją uwagę.

W zależności od złożoności sprawy polubowny podział może odbyć się w ramach około dwóch spotkań w kancelarii, nawet do kilku wizyt. Strony muszą dokładnie przedstawić roszczenia, ustalić składniki majątku do podziału, a także muszą zadbać o przygotowanie umowy, która zgodnie zostanie przez obu byłych już małżonków podpisana.

Umowa o podział majątku wspólnego

Najważniejszym elementem polubownego podziału majątku wspólnego dokonywanego w kancelarii adwokackiej jest przygotowanie stosownej umowy. Powinna ona być zawarta w formie aktu notarialnego tak, by jej moc prawna była taka sama, jak w przypadku uzyskania orzeczenia sądowego. Jest to też ważne przy podziale majątku uwzględniającego nieruchomości. W ich przypadku w sprawę zawsze musi zostać zaangażowany notariusz.

Jeśli chodzi zaś o zapisy umowy, warto wiedzieć, że strony mają pełną swobodę co do składników, które będą między nimi dzielone. Dokument może zatem dotyczyć podziału całego majątku lub też może być ograniczony do określonej jego części. W skład umowy o podział majątku bezsprzecznie powinna zaś wchodzić lista wszystkich podlegających podziałowi składników wraz z wyznaczoną ich wartością.

Porozumienie musi jasno wskazywać również wielkość udziałów przysługujących stronom, sposób podziału wraz z wysokościami spłat oraz dopłat,  a także wszystkie terminy dotyczące sprawy. Prócz tego należy rozstrzygnąć kwestię zwrotu wydatków/nakładów poczynionych z majątku wspólnego na majątek osobisty lub odwrotnie.

Dlaczego warto decydować się na polubowny podział majątku?

Korzyści, które niesie polubowny podział majątku po rozwodzie, jest wiele. Przede wszystkim strony mogą uniknąć długich batalii sądowych, które mogą skończyć się niekorzystnym dla nich orzeczeniem. Podział majątku z udziałem adwokata nie wymaga również powołania biegłych sądowych, a to wiąże się z niższymi kosztami prowadzenia sprawy w kancelarii. Unika się także opłat koniecznych do wniesienia w sądzie, a czas do rozwiązania sporu jest znacznie skrócony.

Dużą zaletą polubownego podziału majątku jest to, że dzięki niemu strony nie pogłębiają konfliktu, co szczególnie ważne jest w przypadku wychowywaniu wspólnego potomstwa. Umowa o podział jest też rekomendowana wtedy, kiedy składnikami majątku są prowadzone działalności gospodarcze. Jak podkreślają zawsze adwokaci, tylko polubowny podział pozwala na swobodne dokonywanie rozdziału, a zatem na wysoce satysfakcjonujące porozumienie stron.