Własny dom czy mieszkanie to marzenie chyba każdego z nas. Decydując się na taką inwestycję, musimy jednak pamiętać o dopełnieniu wszystkich formalności. Transakcja kupna-sprzedaży nieruchomości jest jedną z tych czynności prawnych, które wymagają formy aktu notarialnego. Dodatkowym zabezpieczeniem może być umowa przedwstępna, również zawierana w kancelarii notarialnej.

Czym jest umowa przedwstępna

Transakcja kupna-sprzedaży nieruchomości wiąże się z licznymi formalnościami, zgodnie z polskimi przepisami bowiem nabycie prawa własności nieruchomości możliwe jest wyłącznie na podstawie aktu notarialnego. Notariusz sporządza umowę, w której znaleźć się muszą nie tylko dane stron transakcji, ale również określenie, jakie prawo jest przedmiotem sprzedaży. Tym samym akt notarialny stanowi dokument potwierdzający dokonanie czynności prawnej i jednoczesne zabezpieczenie interesów stron.

Proces zakupu nieruchomości może być dość długi, stąd też częste obawy kupujących, czy dojdzie do finalizacji transakcji. Rozwiązaniem tego problemu jest powszechnie już zawierana umowa przedwstępna. Jest to umowa, w której jedna lub obie strony obrotu prawnego zobowiązują się do zawarcia umowy właściwej, czyli tak zwanej umowy przyrzeczonej. Choć to również akt notarialny, to nie przenosi ona własności, ale zobowiązuje sprzedającego do zbycia nieruchomości określonej osobie za wskazaną cenę, a kupującego do nabycia za ustaloną cenę. W umowie przedwstępnej opisywane są ponadto warunki zawarcia właściwej umowy, między innymi jego termin. Może ona mieć inną formę niż akt notarialny, ale utrudni to dochodzenie stronom swoich praw przed sądem. Najkorzystniejsze będzie zatem spotkanie w kancelarii notarialnej.

Wizyta w kancelarii notarialnej

Po uprzednim umówieniu się na spotkanie, notariusz przygotuje odpowiednią umowę przedwstępną, z uwzględnieniem dostarczonych informacji oraz na podstawie obowiązujących przepisów prawa. Przy jej zawieraniu obecne muszą być obie strony, a obowiązkiem notariusza jest przy tym zadbać o to, by treść dokumentu była dla wszystkich uczestników zrozumiała i zabezpieczała ich interesy. Umowa przedwstępna w postaci aktu notarialnego daje podstawę do domagania się w sądzie zawarcia umowy przyrzeczonej, jeśli druga strona unika wywiązania się z podjętego zobowiązania. W umowie należy jednak dokładnie określić wszystkie okoliczności związane z przyszłą transakcją.

Warto dodać również, że w przypadku zawierania umowy przedwstępnej w kancelarii notariusze, również notariusz Paulina Łukasiewicz, mogą przyjąć również w depozyt notarialny kwotę, za jaką nabyta zostanie nieruchomość. Stanowić będzie to dodatkowe zabezpieczenie transakcji oraz zagwarantuje gotowość kupującego do wypełnienia warunków zawartej umowy. Opłaty związane ze sporządzeniem aktu notarialnego związane są natomiast z wartością przedmiotu transakcji, podatkiem od czynności cywilnoprawnych, podatkiem VAT oraz opłatami sądowymi.