Czy praca w Holandii nadal może być uważana za popularny i opłacalny wybór? Okazuje się, że tak. Pomimo różnych utrudnień i problemów, jest to nadal kierunek, który można uważać za właściwy, i to niezależnie, czy decydujemy się na pracę sezonową, na przykład w lecie, czy mamy w planach dłuższy wyjazd w celach zarobkowych. Co sprawia, że wciąż wiele osób planuje szukać pracy w Holandii? O tym, oraz o sposobach na znalezienie tam zatrudnienia, piszemy w naszym artykule.

Dlaczego Holandia to dobry wybór jako miejsce pracy za granicą?

Do najważniejszych zalet pracy w Holandii należą z pewnością oferowane tam zarobki, które nie tylko pozwalają na przeprowadzę i funkcjonowanie na wysokim standardzie życia, ale umożliwiają też odłożenie sporych sum. Ale nie jest to jedyna korzyść. Holandia to piękny kraj, w którym znaleźć możemy wiele urokliwych miejscowości, dużych miast tętniących życiem i urzekające krajobrazy. Holenderscy pracodawcy są przychylni pracownikom z zagranicy, bo kraj dynamicznie się rozwija i potrzebuje fachowców.

Oczywiście Polacy, jako członkowie Unii Europejskiej, mają znaczne ułatwienia w poszukiwaniu pracy na terenie Niderlandów, w porównaniu z imigrantami z innych krajów. Istnieje wiele agencji pracy takich jak Sep Peeters Polska sp. z o.o. nr certyfikatu 1211, które oferują zatrudnienie u holenderskich pracodawców, procedury są w tym przypadku znacznie łatwiejsze, gdyż nie jest wymagane pozwolenie na pobyt, ani pozwolenie na pracę. Wymagane jest jedynie wyrobienie „holenderskiego NIP-u”, czyli numeru BSN. Bez tego numeru nie można założyć konta bankowego i pracować legalnie.

Jakie formalności trzeba spełnić, aby legalnie pracować w Holandii?

Oprócz wspomnianego już numeru ewidencyjno-podatkowego BSN (Sofi), potrzebujesz też ubezpieczenie zdrowotne, które masz zapewnione automatycznie dzięki agencji.
Dokumenty, których potrzebujesz to:

  • dokument tożsamości, czyli dowód osobisty lub paszport;
  • numer ewidencyjno-podatkowy (Sofi/BSN);
  • ubezpieczenie zdrowotne zapewnione przez agencję;
  • umowa o pracę;
  • numer konta bankowego.

Przez cały czas zatrudnienia przysługują ci też uprawnienia pracownicze, takie jak dodatek wakacyjny, urlopowy, świadczenia zdrowotne, odkładane są też środki na twój fundusz emerytalny.