Oczywiście każdy dorosły człowiek zdaje sobie sprawę z tego, czym mniej więcej jest intercyza. Niemniej jednak zarówno samo przygotowanie takiego dokumentu, jak i funkcje, które może spełniać, nie stanowią już takiej oczywistości. Okazuje się, że zawarcie umowy o rozdzielności majątkowej, choć może nie brzmi to specjalnie przyjemnie, niesie ze sobą wiele praktycznych korzyści. Kiedy zatem warto zdecydować się na podjęcie tej decyzji?

Jakie są zalety sporządzenia intercyzy?


Z możliwości podpisania intercyzy małżeńskiej korzystają przede wszystkim osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą lub planują założenie firmy. Taki stan rzeczy wynika głównie z tego, że w przypadku ewentualnego pojawienia się poważnych problemów finansowych, przedsiębiorcy odpowiadają za długi własnym majątkiem. Jeśli intercyza nie zostałaby podpisana, koszty takiego zadłużenia zostałyby pokryte z majątku wspólnego. Podpisanie intercyzy powinny rozważyć również osoby, które już borykają się ze stanem swoich finansów. To w zasadzie jedyny skuteczny sposób na to, aby nie obarczać współmałżonka dodatkowymi zobowiązaniami.

Małżeńska rozdzielność majątkowa przydaje się również wtedy, gdy jeden z małżonków wykonuje zawód, w którym ponosi odpowiedzialność finansową w przypadku popełnienia błędu. Mowa tutaj przede wszystkim o lekarzach czy inżynierach budownictwa. Oczywiście intercyza to idealne rozwiązanie dla osób, które przed ślubem dorobiły się znacznego majątku i nie chcą, żeby zarządzał nim ktokolwiek inny. Co jeszcze warto wiedzieć?

Czy intercyza ma jakieś wady?


Jeżeli chodzi o różnego rodzaju dokumentację prawną, to bardzo trudno spotkać się z sytuacją, w której osoba zainteresowana odnosi tylko i wyłącznie korzyści. Podobnie zresztą sprawa wygląda właśnie w przypadku intercyzy. Za jedną z największych wad intercyzy uważa się fakt, że osoby, które nie posiadają wspólnoty majątkowej, nie mogą się wspólnie zadłużać. Jako że zdolność kredytowa każdego z małżonków liczona jest osobno, to przy próbie zaciągnięcia kredytu na większą inwestycję taką jak np. budowa domu, mogą pojawić się problemy z przyznaniem.

Jak podkreślają doświadczeni specjaliści z kancelarii notarialnej, której właścicielem jest Jacek Nowina-Rer, za kolejny minus rozdzielności majątkowej należy uznać brak możliwości wspólnego rozliczania się małżonków z podatku dochodowego. Jak zatem wyraźnie widać intercyza wcale nie musi być postrzegana w kategoriach braku zaufania lub chęci zagarnięcia większej części majątku. W niektórych sytuacjach jej podpisanie ma jedynie uwarunkowania czysto praktyczne.