Nabycie spadku nie jest wcale taką prostą sprawą. Otrzymanie powołania do spadku po śmierci zmarłego nie jest jednoznaczne z jego otrzymaniem. Aby taki spadek nabyć, spadkobierca musi wystąpić do sądu lub notariusza. W Kancelarii Notarialnej Notariusz Aleksandry Jaskulskiej w Dąbrowie Górniczej można wystąpić o uzyskanie poświadczenia spadku. Jednak nie zawsze będzie to możliwe, w niektórych przypadkach może być konieczne wystąpienie do sądu.

Poświadczenie dziedziczenia

Poświadczenie dziedziczenia sporządzone u notariusza jest jedną z możliwości nabycia spadku. Notariusz sporządza tzw. protokół dziedziczenia i akt poświadczenia dziedziczenia. To urzędowe dokumenty, które potwierdzają przeniesienie prawa własności na osoby w nich wyznaczone. Dzięki możliwości uzyskania takiego dokumenty można uniknąć postępowania sądowego. 

Uzyskanie aktu poświadczenia dziedziczenia (APD) nie jest skomplikowane, jeśli osoba nabywająca spadek wypełni wszystkie formalności. Wszyscy potencjalni spadkobiercy muszą stawić się w kancelarii notarialnej wraz z potrzebnymi dokumentami, czyli aktem zgonu, aktem urodzenia, aktami małżeństwa oraz testamentem, jeśli istnieje. Notariusz zawsze musi dokładnie przeanalizować wszystkie dokumenty dotyczące sprawy i jeśli wykryje jakieś nieprawidłowości, może odmówić sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia.

Opowiada ekspert z Kancelarii Notarialnej Notariusz Aleksandry Jaskulskiej.

Po co wydaje się akt poświadczenia dziedziczenia?

Dzięki aktowi poświadczenia dziedziczenia dana osoba może nabyć prawa do spadku. Dokument ten przydaje się również do załatwienia również innych formalności. Co umożliwia ADP? Dzięki niemu możliwe jest wypłacenie pieniędzy zgromadzonych na koncie bankowym zmarłego czy zmiana właściciela nieruchomości w przypadku dziedziczenia nieruchomości. Dzięki aktowi poświadczenia dziedziczenia możliwe jest przeniesienie prawa do własności na wyznaczone osoby. W Kancelarii Notarialnej Notariusz Aleksandry Jaskulskiej możliwe jest uzyskanie notarialnego poświadczenia dziedziczenia. Według prawa nie ma limitu czasowego do wykonania tej czynności. Można to zrobić nawet wiele lat po śmierci spadkodawcy.

Dokumentem potwierdzającym prawo do uzyskanego spadku jest akt poświadczenia dziedziczenia uzyskany u notariusza. Warunkiem jego sporządzenia jest spełnienie wszystkich warunków przez osobę, która chce nabyć spadek. Jeśli toczy się już sądowe postępowanie spadkowe, toni nie jest możliwe wykonanie notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia.