Jednym z najskuteczniejszych sposób na zabezpieczenie zapłaty ceny jest złożenie depozytu notarialnego. Strona kupująca w takiej opcji poddaje się egzekucji z aktu notarialnego, składając pieniądze do depozytu notarialnego. Nim potocznie określa się specjalny rachunek bankowy prowadzony przez notariusza. Jak działa depozyt notarialny?

Definicja depozytu notarialnego

Najprostszą i najdokładniejszą definicję depozytu notarialnego podaje art. 108 ustawy prawo o notariacie, który mówi, że notariusz w związku z dokonywaną w swojej kancelarii czynnością notarialną, ma prawo przyjąć na przechowanie pieniądze w walucie polskiej lub obcej, w celu wydania ich konkretnej osobie. Jest to zatem nic innego jak przekazanie środków finansowych notariuszowi, który po spełnieniu odpowiednich warunków określonych w akcie notarialnym przekaże je uprawnionemu podmiotowi. Wszystkie etapy postępowania dokładnie wyjaśniają swoim klientom specjaliści z Kancelarii Notarialnej dr. Wiktora Trybki i Eweliny Anny Hanyś.

Działanie depozytu notarialnego

Depozyt notarialny dotyczy najczęściej różnego rodzaju transakcji zakupowych biznesowych lub tych, między podmiotem gospodarczym a osobą fizyczną. Przykładem są zawierane przedwstępne umowy sprzedaży np. technologii przemysłowej czy też nieruchomości. W drugim przypadku mowa o porozumieniu między deweloperem a kupującym mieszkanie deweloperskie lub dom jednorodzinny.

Pierwszym krokiem ku złożeniu depozytu notarialnego jest sporządzenie protokołu przez notariusza. Określa się w nim wszystkie kwestie dotyczące zasad przekazania depozytu oraz jego odebrania po spełnieniu wyznaczonych warunków. Notariusz załącza do protokołu specjalny rachunek bankowy, na który przekazywany jest depozyt – najczęściej część ceny sprzedaży. Dokument poświadczony jest przy tym notarialnie, a środki wypłacane są danemu podmiotowi w ustalonym terminie. W przypadku umów przedwstępnych po zawarciu przyrzeczonej umowy sprzedaży.

Dlaczego warto stosować depozyt przy umowach sprzedaży?

W przypadku umów sprzedaży opiewających na duże sumy, lub które dotyczą dalekich terminów umowy przyrzeczonej, depozyt notarialny jest nieoceniony i warto go stosować. Przede wszystkim jest on potwierdzeniem, że kupujący posiada wystarczające środki na określony zakup. Zabezpiecza on przy tym obie strony umowy, które za zerwanie porozumienia (umowy przedwstępnej) mogą być obarczone wskazaną karą finansową. Dużą zaletą jest również to, że kupujący nie musi wpłacać ustalonej ceny na rachunek bankowy sprzedającego przed zawarciem umowy sprzedaży. Nie musi zatem obawiać się nieuczciwości ze strony sprzedającego. Pieniądze złożone u notariusza są w 100% bezpieczne.