Niezależnie od tego, jak duże przedsiębiorstwo prowadzimy, zawsze funkcjonujemy w takim samym środowisku prawnym. To oznacza, że zawsze musimy posiadać taką samą wiedzę prawną, abyśmy mogli prawidłowo prowadzić firmę, lub też korzystać ze swoich praw. Niestety dla wielu z nas prawo to obszar mało znany, dlatego niekiedy chętnie udajemy się np. do adwokata lub radcy prawnego, aby ci wyjaśnili nam pewne kwestie. Gdy porady prawne są potrzebne często, a także chcemy mieć na bieżąco kontakt z osobą znającą się na prawie, warto zastanowić się nad stałą obsługą prawną. Czym są te usługi?

Stała obsługa prawna – czym jest i jakie daje zalety firmom?

Wielu osobom, które prowadzą własną działalność gospodarczą, wydaje się, że nie ma potrzeby nawiązywania trwałej współpracy z prawnikami lub adwokatami. Przecież w sytuacji, gdy potrzebna będzie pomoc w tym zakresie, to możemy udać się do kancelarii i skorzystać z takich usług. Takie myślenie nie do końca jest właściwe, ponieważ może zdarzyć się sytuacja, że pomoc prawna będzie potrzebna natychmiast, lecz jej nie otrzymamy. Aby uniknąć tego typu problemów, warto zastanowić się nad stałą obsługą prawną. Taki usługi oferuje m.in. Kmmg Kancelaria Adwokacka Adwokat Gliński M. L. z Zambrowa w województwie podlaskim. Stała obsługa prawna to usługi świadczone na podstawie umów, które zawierane są między przedsiębiorcą a kancelarią prawną lub adwokacką. Takie usługi prawne polegają na tym, że adwokaci, prawnicy lub radcy prawni zajmują się sprawami z zakresu prawa w danej firmie. Takie rozwiązanie daje wiele korzyści.

Pierwsza z korzyści stałej obsługi prawnej to możliwość zaoszczędzenia. Niektórzy mogą się zdziwić, jednak w rzeczywistości tak jest, ponieważ płacimy np. co miesiąc stałą kwotę i możemy korzystać z różnych usług prawnych. Natomiast decydując się na doraźną pomoc prawną, musimy liczyć się z tym, że każda usługa będzie wiązała się z wydatkiem, a w przypadku prowadzenia własnej działalności takiej pomocy możemy potrzebować kilka, a nawet kilkanaście razy w miesiącu. Kolejna korzyść to oszczędność czasu. Z racji tego, że zewnętrzna kancelaria zajmuje się naszymi sprawami prawnymi, my możemy skupić się na prowadzeniu biznesu. Poza tym na pomoc prawną możemy liczyć od razu. Czego taka pomoc może dotyczyć? Sprowadza się ona m.in. do udzielania porad, sporządzania opinii prawnych, tworzenia projektów aktów prawnych czy też do reprezentowania klientów przed różnymi organami, najczęściej sądami i urzędami.

Od czego zależą koszty stałej obsługi prawnej?

Jak zostało wspomniane wcześniej, stała obsługa prawna może okazać się znacznie korzystniejsza niż zlecanie pojedynczych spraw prawnych. Koszty związane z tego typu usługami zależą od kilku czynników. Główny wpływ na cenę takiej usługi ma zakres usług wykonywanych przez kancelarię prawną lub adwokacką. Im więcej zadań będziemy powierzać prawnikom, tym całkowity koszt będzie większy. Ponadto koszty zależą też od trudności danego zadania. Nie bez znaczenia jest też obszar prawa, z jakiego przedsiębiorca oczekuje pomocy. Warto jednak podkreślić, że koszty stałej obsługi prawnej to koszty uzyskania przychodu.