Człowiek na ogół nie lubi rozmyślać o własnej śmierci, jednak w pewnym momencie życia wiele osób pragnie odpowiednio zagospodarować swój majątek. W tym celu sporządza testament, w którym dzieli posiadane dobra – najczęściej między członków rodziny, ale nie zawsze. Ostatnią wolę spisuje się w celu przekazania konkretnym osobom lub instytucjom dokładnie określonych części majątku. Dokument ten może jednak zostać podważony, dlatego warto go zabezpieczyć. Czym jest testament notarialny?

Testament notarialny – jaki to rodzaj testamentu?

Testament notarialny jest dokumentem wyrażającym wolę dotyczącą podziału majątku osoby po jej śmierci, sporządzonym w obecności notariusza. Spisana w ten sposób ostatnia wola może zostać bezpłatnie dodana do specjalnego rejestru – dzięki niemu po śmierci spadkodawcy spadkobierca może sprawdzić testament w dowolnej kancelarii. Zgodnie z prawem sporządzenie testamentu w formie aktu notarialnego wymaga od testatora okazania dokumentu tożsamości i udowodnienia, że ma on zdolność do czynności prawnych. Ponadto dokument musi zostać podpisany przez spadkodawcę w obecności notariusza. Przed zakończeniem procedury pracownik Kancelarii Notarialnej Krzysztofa Kradzieckiego w Gdańsku odczytuje postanowienia na głos. Celem tego działania jest upewnienie się, że treść testamentu jest dla testatora zrozumiała i zgodna z jego wolą.

Zalety sporządzenia testamentu notarialnego

W odróżnieniu od innych form tego dokumentu, testament notarialny jest jedynym o mocy urzędowej. Sporządzenie go w obecności prawnika daje spadkodawcy gwarancję, że jego wola zostanie zapisana zgodnie z jego intencjami. Okazuje się bowiem, że prywatne testamenty często zawierają błędy skutkujące podważeniem lub całkowitym unieważnieniem ostatniej woli. Zawiłość terminów prawnych i samych przepisów prawa spadkowego sprawia, że laikom łatwo jest się pomylić i podzielić majątek w sposób nieprawidłowy.

Testament notarialny nie pozostawia pola do indywidualnych interpretacji, nie posiada żadnych luk i niedomówień, a tym samym nie da się go wykonać inaczej, niż zgodnie z wolą testatora. Ostatnia wola w postaci aktu notarialnego jest trudna do podważenia, dlatego stanowi najbezpieczniejszą dostępną formę podziału majątku po śmierci. W dodatku sporządzanie testamentu w obecności notariusza pozwala na skorzystanie z porad prawnika dotyczących korzystnego i rozsądnego podzielenia spadku w ramach obowiązujących przepisów.