Wiele par, które przechodzą przez trudne chwile w związku, zastanawia się nad tym, czy lepszym rozwiązaniem dla nich będzie separacja, czy rozwód. Choć obie opcje oznaczają koniec wspólnego życia małżeńskiego, istnieją między nimi istotne różnice. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu, jakie są konsekwencje prawne obu rozwiązań. Pomoc w sprawach dotyczących separacji i rozwodu świadczy Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Grzywacz.

Separacja – czas na przemyślenia i próbę naprawy związku

Separacja to stan, w którym małżonkowie decydują się na czasowe zawieszenie wspólnego życia, jednak nie przerywają formalnych więzów małżeńskich. Separacja prawna, którą należy odróżnić od separacji faktycznej to potwierdzona orzeczeniem sądu sytuacja, w której pożycie między małżonkami rozpadło się w sposób zupełny, ale nie trwały. W praktyce oznacza to, że para przestaje dzielić obowiązki dnia codziennego, ale nadal pozostaje w związku małżeńskim. W orzeczeniu separacji sądowej sąd orzeka, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Sąd może orzec o winie jednego lub obojga małżonków, może też ustalić, że małżonkowie nie ponoszą winy. Sąd zaniecha natomiast orzeczenia o winie na zgodne żądanie małżonków. W orzeczeniu o separacji sąd rozstrzyga także o władzy rodzicielskiej oraz ustala zasady dotyczące opieki nad dziećmi i alimentów. Co istotne, z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia o separacji między małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa.

Jednym z głównych celów separacji jest stworzenie przestrzeni i czasu na przemyślenia oraz próbę naprawy związku. Wiele par decyduje się na separację, mając nadzieję, że życie z dala od siebie pomoże im zrozumieć, co poszło nie tak w ich małżeństwie i da szansę na poprawę sytuacji. Separacja może być również etapem przejściowym przed podjęciem ostatecznej decyzji o rozwodzie.

Rozwód – formalne zakończenie małżeństwa

Rozwód to proces prawny, który formalnie kończy małżeństwo. W przeciwieństwie do separacji oznacza zupełne i trwałe zerwanie więzów małżeńskich. Proces rozwodowy obejmuje orzeczenie przez sąd winy jednego lub obojga małżonków za rozpad związku, a na zgodny wniosek stron może zaniechać orzekania o winie. Ponadto w wyroku rozwodowym znajdują się ustalenia dotyczące władzy rodzicielskiej, opieki nad dziećmi oraz alimentów. Orzeczenie winy jednego z małżonków wiąże się jedynie z tym, że małżonek wyłącznie winny rozpadu małżeństwa nie może ubiegać się o alimenty na swoją rzecz od małżonka, który nie jest winny rozpadu małżeństwa.

Z chwilą uprawomocnienia się wyroku rozwodowego między małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa. W trakcie procesu o rozwód sąd może rozstrzygnąć także kwestię podziału majątku wspólnego, ale następuje to wyłącznie w sytuacji, gdy nie przyczyni się do przedłużenia postępowania, a zatem w praktyce jeżeli strony przedstawią zgodne stanowisko w tym przedmiocie.

Wsparcie radcy prawnego w procesie separacji lub rozwodu

W przypadku decyzji o separacji lub rozwodzie warto rozważyć skorzystanie z pomocy radcy prawnego. Profesjonalne wsparcie prawne może okazać się niezbędne, gdy małżonkowie nie są w stanie dojść do porozumienia przede wszystkim co do opieki nad dziećmi czy alimentów. Co więcej, np. Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Grzywacz w Skierniewicach pomoże również w przygotowaniu odpowiednich dokumentów oraz będzie reprezentować klienta przed sądem.

Pomoc prawna może być również przydatna w sytuacjach, gdy jedna ze stron chce orzec winę drugiego małżonka za rozpad małżeństwa. W takich przypadkach radca prawny pomoże zgromadzić dowody oraz przygotować argumentację, która przekona sąd do orzeczenia winy.