Jaki jest zakres kompetencji i usług Biegłego Sądowego Rzeczoznawcy Budowlanego inż. A. Skoniecznego? Odpowiedź na to pytanie trzeba podzielić na trzy części. Pierwsza obejmuje ogólny opis zawodu rzeczoznawcy i tego, kto może go wykonywać. Druga skupia się na wskazaniu, kim jest biegły powoływany przez sąd. Trzecia pokazuje czym się zajmuje. Wszystkie wspomniane informacje znajdują się w tym artykule.

Kim jest rzeczoznawca budowlany?

Kwestię nadawania tytułu rzeczoznawcy budowlanego reguluje ustawa z 15 grudnia 2000 roku o samorządach zawodowych architektów i inżynierów budownictwa. Osoba, która go otrzymała jest uprawniona do wykonywania ekspertyz budowlanych sprawdzających stan techniczny budynków i konstrukcji. Ten zawód zaufania publicznego może wykonywać ktoś, kto:

  • korzysta z pełni praw publicznych,
  • ma tytuł magistra inżyniera, magistra inżyniera architekta, inżyniera lub inżyniera architekta,
  • ma, co najmniej 10 letnią praktykę w zawodzie objętym rzeczoznawstwem.

Do powyższej listy trzeba dodać pełne uprawnienia budowlane i dorobek praktyczny w budownictwie. Jak również przynależność do właściwej izby zawodowego samorządu. Każde z kryteriów ma duże znaczenie.

Rzecz jasna inż. Andrzej Skonieczny spełnił wszystkie wymagania i został Biegłym Sądowym Rzeczoznawcą Budowlanym. Kim jest rzeczoznawca już wiadomo, należy, więc opisać drugą część jego działalności. Biegły to ekspert w danej dziedzinie powoływany podczas postępowań sądowych. Jego zadanie to przedstawianie opinii na tematy mające wpływ na wynik sprawy. W opisywany przypadku chodzi o zagadnienia związane z budownictwem. By zostać biegłym trzeba mieć minimum 25 lat i korzystać z pełni praw publicznych. Niezbędna jest specjalistyczna wiedza i rękojmia należytego wykonywania obowiązków. W tym przypadku inż. A. Skonieczny również spełnił wszelkie kryteria wyboru. Po przedstawieniu charakterystyki zawodu, który wykonuje czas na zakres usług.

Opinie budowlane i wiele więcej

Ekspert budowlany nie zajmuje się tym samym, co rzeczoznawca majątkowy. Nie może, bowiem wykonywać wycen nieruchomości. Za prowadzenie takiej działalności może zostać ukarany. Zatem usługi rzeczoznawcy budowlanego to między innymi:

  • tworzenie ekspertyz na temat stanu technicznego budynków,
  • wydawanie opinii o urządzeniach technicznych i budowlanych,
  • konstrukcyjna i budowlana inwentaryzacja budynków,
  • doradztwo techniczne podczas budowy.
Ważną częścią pracy inż. A. Skoniecznego jest kontrola obiektów budowlanych i wykonywanie okresowych przeglądów. Istotną rolę odgrywa dbanie o bezpieczeństwo powstających i remontowanych obiektów. Usługi rzeczoznawcy przydają się podczas awarii i usterek budynków oraz w trakcie zakupu lub przebudowy nieruchomości.