Kupno mieszkania czy domu z rynku pierwotnego lub wtórnego to dla wielu osób spełnienie marzeń, które jednak wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności. Należy przede wszystkim odwiedzić kancelarię notarialną, gdzie niezbędne jest przygotowanie bardzo ważnych dokumentów. Czym zatem dokładnie w przypadku zakupu nieruchomości zajmie się notariusz?

Kluczowa umowa kupna-sprzedaży

Zakup nieruchomości musi odbyć się w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami. W związku z tym niezbędne jest przygotowanie właściwie skonstruowanej umowy kupna-sprzedaży. Jej przygotowanie można zlecić notariuszowi, dzięki czemu uzyskujemy gwarancję poprawności takiego dokumentu. W przypadku zakupu domu czy mieszkania transakcje opiewają na wysokie kwoty, dlatego warto zdecydować się na tego typu dodatkowe zabezpieczenie.

Kluczowe jest przeniesienie prawa własności. W tym celu sporządzany jest akt notarialny, który może być wykonany jedynie przez osobę upoważnioną. Jest nią właśnie notariusz pobierający za swoje usługi tzw. taksę notarialną. Jej wysokość uzależniona jest w większości przypadków od wartości nieruchomości. Warto wybrać kancelarię, która proponuje atrakcyjne stawki, gwarantując jednocześnie właściwe zrealizowanie czynności notarialnych. Kancelaria Notarialna Katarzyny Bartkowiak zapewnia pełen profesjonalizm i kompleksowe usługi związane m.in. z formalnościami związanymi z zakupem nieruchomości. Co jeszcze się do nich zalicza?

Księga wieczysta i finansowe zabezpieczenie

Przy przeniesieniu prawa własności w przypadku nieruchomości konieczne jest też dokonanie wpisu do księgi wieczystej. Niekiedy jednak należy ją założyć, co również jest czynnością, którą można zlecić do realizacji kancelarii notarialnej. Notariusz zadba o prawidłowe przygotowanie wszystkich elementów związanych z taką dokumentacją i sporządzenie wypisów aktu notarialnego. Warto rozważyć też usługę depozytu notarialnego, która pozwala dodatkowo zabezpieczyć interesy kupującego i sprzedającego przy transakcjach związanych z przeniesieniem prawa własności do nieruchomości.

Złożone w takim depozycie środki umożliwiające zapłatę ceny wskazanej w umowie to gwarancja dla sprzedającego – zapewnia go, że nabywca jest finansowo przygotowany do zakupu. Z kolei kupujący zabezpiecza się na wypadek ewentualnych oszustw. Dzięki depozytowi notarialnemu środki finansowe w nim złożone trafią bowiem na konto sprzedającego tylko po spełnieniu określonych w umowie warunków, co w przypadku transakcji związanych z nieruchomościami najczęściej dotyczy wpisania do księgi wieczystej nowego właściciela – nabywcy.