Pojęcie dezynfekcji jest mniej lub bardziej znane każdemu z nas. Mówi się o dezynfekcji skóry w przypadku różnego rodzaju uszkodzeń ciągłości skóry. Dezynfekujemy dłonie, sanitariaty, wszystko po to, aby usunąć z naszej przestrzeni codziennej zagrażające naszemu zdrowiu bakterie, wirusy, drobnoustroje chorobotwórcze. Są jednak sytuacje, kiedy takie domowe sposoby oczyszczania powierzchni to o wiele za mało, wtedy potrzebna jest dezynfekcja. Kiedy jest ona konieczna, a kiedy zalecana?

Dezynfekcja, jakimi metodami może być przeprowadzana?

Dezynfekcja nie polega na usunięciu z naszego życia wszystkich mikroorganizmów z otoczenia człowieka. Dlatego w zależności od rodzaju skażenia, czy też zagrożenia dobierane są odpowiednie metody dezynfekcji. Metody te różnią się nie tylko sposobem przeprowadzania, ale również siłą „rażenia”. Techniki dezynfekcyjne dobiera się bowiem tak, usunąć z powierzchni przedmiotów, ścian i ogólnie nazwijmy to pomieszczeń większość drobnoustrojów chorobotwórczych, takich jak bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty, będące źródłem zakażenia. Do najpowszechniej znanych preparatów dezynfekcyjnych zalicza się preparaty zawierające w składzie albo alkohol, albo chlor. Są też jednak metody, które są całkowicie bezinwazyjne, niewymagające stosowania żadnej chemii, o równie wysokiej skuteczności. Wyróżnia się między innymi takie metody dezynfekcji bezkontaktowych jak:

  • ozonowanie – jego główną zaletą jest pozbycie się wszelkich nieprzyjemnych zapachów, a raczej cząsteczek i substancji, które odpowiadają za tworzenie się mało przyjemnych zapachów (np. kwas masłowy, chemikalia, stęchlizna). Ozon, nazywany również aktywnym tlenem w odpowiednim stężeniu pozwala skutecznie usunąć z pomieszczeń wszelkiego rodzaju bakterie i wirusy, a jego skuteczność (udowodniono to licznymi badaniami) jest 50-krotnie wyższa i ponad 3000 razy szybsza od np. chloru,
  • metoda opryskowa – z użyciem różnego rodzaju chemii celem usunięcia z pomieszczenia różnego rodzaju drobnoustrojów. Wadą tej metody, jest zakaz korzystania z pomieszczeń przez około 12 godzin od zakończenia oprysku,
  • zamgławianie ULV – czyli dezynfekcja zimną mgłą to metoda pozwalająca skutecznie zwalczać nie tylko bakterie, wirusy i wszelkie drobnoustroje, ale również skuteczny sposób na odgrzybianie, dezodoryzację, jak i dezynsekcję pomieszczeń.

Kiedy przeprowadzić profesjonalną dezynfekcję pomieszczeń?

O dezynfekcji pomieszczeń warto pomyśleć np. po zakupie, czy też wynajmie mieszkań w starych kamienicach, w których lokatorzy nie do końca radzili sobie z utrzymaniem higieny i czystości w pomieszczeniach, czy też domach, których notorycznie, długotrwale palono papierosy. Dobrze jest w każdym przypadku skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy świadczącej usługi DDD, takiej jak np. Prusaczek z Łodzi. Dzięki temu unikniemy przykrych i niekiedy kosztownych skutków złego doboru preparatów i metody dezynfekcji do rodzaju problemu, z jakim zamierzamy sobie poradzić. Dezynfekcję zaleca się przeprowadzić również w domach i mieszkaniach, w których stwierdzono zgon jednego z domowników, czy też odnotowano zachorowanie na zakaźną chorobę.

Poza nazwijmy to zaleceniami, wskazaniami ogólnymi, w których warto przeprowadzić dezynfekcję mieszkania, czy też domu są pewne wskazania, czy też podmioty, które dezynfekcję pomieszczeń muszą przeprowadzać regularnie. Do podmiotów, które muszą cyklicznie przeprowadzać dezynfekcję, zalicza się wszelkiego rodzaju miejsca publiczne jak sale szpitalne, gabinety odnowy biologicznej, kosmetyczne, fryzjerskie i tym podobne miejsca.