Darowizna zdecydowanie może być postrzegana bardzo pozytywnie, ponieważ kojarzy się z otrzymaniem konkretnego dobra bez ponoszenia żadnych kosztów. Chodzi oczywiście o przeniesienie prawa własności z jednej osoby na drugą. Okazuje się jednak, że w niektórych przypadkach darowizna musi zostać poświadczona notarialnie przez stosowne dokumenty. Co konkretnie warto wiedzieć na ten temat?

Co można podarować?

Z technicznego punktu widzenia pojawia się zasadnicze pytanie, dotyczące tego, co konkretnie może być rozumiane w kategoriach darowizny? W zasadzie wszystko. Darczyńca ma prawo przenieść prawo własności nieruchomości, czy samochodu lub przekazać określoną sumę pieniędzy. Za darowiznę uważa się także zwolnienie z długu. Czy istnieje bezwzględny przepis mówiący o tym, iż bez względu na zakres, darowizna musi zostać udokumentowana notarialnie? Nie do końca. Co do zasady dobra ujęte w darowiźnie przechodzą na własność osoby obdarowywanej z chwilą zawarcia umowy.

Strony mogą jednak wspólnie postanowić, iż stanie się to dopiero w późniejszym terminie. To właśnie w takich sytuacjach przydaje się sporządzenie wszystkiego na piśmie. W życiu może wydarzyć się wiele, a umowy ustne, choć teoretycznie tak samo ważne, jak umowy pisemnie, są niezwykle trudne do ewentualnego udowodnienia przed sądem. Szczególnie wtedy, kiedy nie było żadnych świadków. Dlaczego zatem wizyta u dobrego notariusza powinna być oczywistością? Jakie korzyści niesie ze sobą takie rozwiązanie?

Darowizna a zapisy notarialne

W przypadku przeniesienia prawa własności na dobra takie jak nieruchomości, przedsiębiorstwa i spółdzielcze prawa własnościowe do lokali, wizyta u doświadczonego notariusza staje się niezbędna. Aby wszystko mogło przebiegać zgodnie z przepisami obowiązującego prawa, strony zainteresowane muszą być zaopatrzone w szereg niezbędnych dokumentów. O czym konkretnie mowa? Jeżeli chodzi o nieruchomości, to będą to m.in. dowód własności nieruchomości w formie aktu notarialnego lub orzeczenia sądu, odpis z księgi wieczystej, wypis z ewidencji gruntów oraz wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

W najlepszych kancelariach notarialnych, do których zdecydowanie zalicza się ta prowadzona przez Aleksandrę Przerwę, zawsze można liczyć na indywidualne podejście oraz przeprowadzenie całego procesu tak sprawnie, jak tylko jest to możliwe. W ramach ciekawostki warto wspomnieć także o tym, że darowizna zobowiązuje obdarowanego do wdzięczności. Co to oznacza? Nie mniej, nie więcej niż to, że będzie spoczywał na nim obowiązek pomocy darczyńcy, jeśli ten znajdzie się w trudnej sytuacji życiowej.