Zgodnie z przepisami umowa darowizny zawsze powinna zostać sporządzona w formie aktu notarialnego, jednak staje się ważna nawet bez zachowania tej formy w momencie, gdy darowizna zostanie spełniona. A więc na przykład, jeśli darczyńca wręczy określoną rzecz lub przeleje pieniądze na konto obdarowanego. Jak powinien wyglądać akt darowizny i co jest niezbędne, aby go sporządzić? Odpowiedzi przedstawiamy w poniższym artykule.

Czym jest darowizna?

Darowizna to jak nietrudno się domyślić forma przekazania różnego rodzaju dóbr osobom fizycznym lub prawnym bez nakładania na nie obowiązku zapłaty. Tak naprawdę jest znana już od wieków, gdyż aktów darowizny dokonywano jeszcze w średniowieczu. Obecnie jest to forma umowy, której charakter i wszelkie szczegóły są regulowane przez Kodeks cywilny. Zgodnie z zawartą w nim definicją: „Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku”. Przedmiotem darowizny mogą być zarówno przedmioty, jak i nieruchomości oraz pieniądze.

Jakie dokumenty są niezbędne do umowy darowizny?

Aby sporządzić notarialny akt darowizny, obie strony muszą przedłożyć odpowiednie dokumenty. Przede wszystkim darczyńca musi przedstawić dokument potwierdzający prawo własności do określonego przedmiotu umowy w postaci – wypisu aktu notarialnego (np. umowy sprzedaży, umowy darowizny), prawomocnego stwierdzenia nabycia spadku na drodze sądowej, aktu poświadczenia dziedziczenia lub innej. W określonych sytuacjach trzeba także dostarczyć zaświadczenie od Naczelnika Urzędu Skarbowego o niezaleganiu z podatkiem od spadków i darowizn. Natomiast w przypadku nieruchomości czy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu konieczne będą dodatkowe dokumenty, np. numer księgi wieczystej.

Akt darowizny – co zawiera?

Sporządzenie umowy darowizny to procedura, która nie jest skomplikowana i nie wymaga wiele czasu. Aby dokonać darowizny u notariusza, należy umówić się na przykład do Kancelarii Notarialnej Jan i Grzegorz Bańdo w Sosnowcu, a także zabrać ze sobą wymagane dokumenty. Jeśli chodzi o akt darowizny – przede wszystkim musi zawierać szczegółowo określone strony umowy, a więc darczyńcę oraz obdarowanego, jak również wskazywać przedmiot darowizny i jego wartość rynkową. Oprócz tego dokument powinien zawierać oświadczenia – po pierwsze darczyńcy o nieodpłatnym przekazaniu darowizny i po drugie obdarowanego o przyjęciu darowizny. Umowa musi mieć także określoną datę wykonania darowizny, a także postanowienia końcowe.