Drobnoustroje, gryzonie, szkodniki, czy owady nie są lubiane przez ludzi. Niestety na co dzień mamy z nimi styczność, co nie jest dla nas dobre. Jeżeli chcemy uniknąć zarażenia się rozmaitymi chorobami, które przenoszone są przez wspomniane formy życia, należy je wyeliminować. W tym celu przeprowadza się zabiegi dezynfekcji, dezynsekcji i deratyzacji. Aby były one wykonane prawidłowo i skutecznie warto skorzystać z pomocy fachowców od zwalczania insektów i gryzoni.

Czym jest dezynfekcja?

Dezynfekcja to wszelkie czynności, których celem jest zniszczenie drobnoustrojów takich, jak bakterie, wirusy, grzyby i inne formy. Dezynfekcja pozwala na wyeliminowanie wymienionych drobnoustrojów z przedmiotów oraz użytkowych powierzchni. Oznacza to, że jest czymś innym od antyseptyki i sterylizacji, które stosowane są odpowiednio do niszczenia drobnoustrojów na błonach śluzowych i skórze oraz niszczenia wszystkich mikroorganizmów.

Wyróżnia się dwa rodzaje dezynfekcji, którymi są dezynfekcja zapobiegawcza i dezynfekcja ogniskowa. Tą pierwszą przeprowadza się w miejscach, w których istnieje zagrożenie wystąpienie ognisk zakażeń spowodowanych drobnoustrojami. Wykonywana jest cyklicznie, dzięki czemu możliwe jest całkowite usunięcie zagrożenia. Miejscami, gdzie przeprowadzana jest dezynfekcja zapobiegawcza są np. stołówki, łazienki i kuchnie.

Z kolei dezynfekcję ogniskową przeprowadza się w miejscach o wysokim ryzyku zainfekowania przedmiotu lub pomieszczenia. Dzieli się ją na bieżącą i końcową. Bieżąca dezynfekcja wykonywana jest w środku ogniska zakażenia, zaś końcową przeprowadza się w pomieszczeniach, w których znajdował się nosiciel.

Wpływ na skuteczność dezynfekcji mają m.in. rodzaje zwalczanych drobnoustrojów, ich liczebność, forma i aktywność fizjologiczna. Poza tym ważny jest dobór odpowiedniej metody dezynfekcji i środków chemicznych.

Dezynsekcja – czym jest?

Dezynsekcja polega na zwalczaniu szkodliwych owadów, w tym roztoczy. Zabieg ten musi być przeprowadzany w szczególności w przemyśle spożywczym, ponieważ owady i inne insekty roznoszą patogeny rozmaitych chorób niebezpiecznych dla ludzi. Zabieg dezynsekcji przeprowadzany przez firmę Anwit może mieć różne formy. Stąd wyróżniamy:

  • dezynsekcje chemiczną,
  • dezynsekcje biotechnologiczną,
  • dezynsekcje fizyczną,
  • dezynsekcje mechaniczną.

Do dezynsekcji zalicza się także wyłapywanie owadów latających i biegających z wykorzystaniem lepów posiadających atraktant pokarmowy albo dyspenser feromonowy, który wabi owady. Dzięki dezynsekcji możliwe jest pozbycie się m.in. pluskiew.

Deratyzacja, czyli zwalczanie szkodników i gryzoni

Deratyzacja nazywana jest inaczej odszczurzaniem. Zabieg ten polega na walce z rozmaitymi szkodnikami i gryzoniami, takimi jak szczury i myszy. Do niechemicznych sposobów zwalczania gryzoni zaliczamy m.in. pułapki sprężynowe, pułapki gilotynki, czy pułapki żywołowne.

Do zwalczania szkodników i gryzoni wykorzystuje się także metody chemiczne. Należy jednak pamiętać, że wykorzystywane pestycydów w przemyśle spożywczym może spowodować ryzyko skażenia żywności, a poza tym może prowadzić do pośredniego lub bezpośredniego zatrucia innych zwierząt.

Podczas wykonywania deratyzacji bardzo ważne jest aktywne monitorowanie aktywności gryzoni, a po tego procesu należy wyłożone preparaty od razu usunąć, tak samo jak unieszkodliwione gryzonie.