Dezynfekcja, dezynsekcja i deratyzacja to skuteczne metody odkażania, czyszczenia oraz likwidowania szkodników. Wiele osób nie odróżnia jednak prac wykonywanych przez profesjonalistów. Na czym dokładnie polegają te zabiegi i czym się dokładnie różnią? Jakimi metodami i środkami posługują się specjaliści? Czy na pewno skorzystanie z nich się opłaca? Sprawdzamy!

Czym jest dezynsekcja?

Proces polega na zmniejszeniu lub całkowitej likwidacji insektów z danej powierzchni bądź pomieszczenia. Fachowcy stosują w tym celu skuteczne środki owadobójcze. W ten sposób przeprowadzana jest np. dezynsekcja pluskiew znajdujących się na materacach lub w innych miejscach. Działania te mają na celu ochronę przed przedostawaniem się pasożytów do lokali lub ich usunięcie. Dezynsekcja wymaga zastosowania dwóch metod:

  1. Opryskiwania. Wymaga użycia preparatów w płynie i sprzętu.

  2. Żelowania. Aplikacja żelu z tubki w miejsca występowania owadów.

Oprócz chemicznych i fizycznych środków używa się mechanicznych i biologicznych. Do typowych zwalczanych szkodników zaliczają się: karaluchy, pluskwy, mrówki, mole, muchy, komary i prusaki. W przypadku pluskiew możliwe jest: wymrażanie, zamgławianie lub opryskiwanie. Dezynsekcji poddawane są również insekty niszczące drewno tj. wszy i pchły. W ramach usługi usuwa się gniazda os czy szerszeni. Zwalcza się zarówno larwy, jak i dorosłe okazy. Specjaliści działają w domach i mieszkaniach, biurach oraz na otwartych terenach.

Dezynfekcja

W przeciwieństwie do dezynsekcji dezynfekcja pozwala na zabicie niepożądanych mikroorganizmów. Dotyczy to jednakowo przedmiotów np. ubrań, powierzchni czy ran spowodowanych np. ukąszeniem. Fachowcy posługują się preparatami chemicznymi, metodą ogrzewania, promieniowania jonizującego lub promieniami UV. Procesu dokonuje się we wnętrzach, w których wymagane są sterylne i czyste warunki np. salach szpitalnych czy innych obiektach medycznych. Odkażanie ponadto wykonuje się w przypadku pomieszczeń, w których przebywali zmarli czy zwierzęta. W ten sposób usuwane są grzyby, wirusy, bakterie i inne drobnoustroje.

Deratyzacja 

Deratyzacja to działanie polegające na pozbywaniu się gryzoni. Firma deratyzacyjna używa specjalistycznych środków, umożliwiających usunięcie szczurów i myszy z danego obiektu. Dezynfekcja szczurów czy myszy zakłada przy tym fizyczne lub naturalne metody np. zastosowanie pułapki. Dzięki temu chroni się przed zarażeniem się zakaźnymi chorobami czy ugryzieniami. Co istotne, jej przeprowadzenie jest obowiązkowe. Każdy właściciel, zarządca lub dysponent posiadłości musi ją zlecić specjalistycznej ekipie. Wymóg ten ustala właściwa ustawa. Specjaliści są przy tym zobowiązani do oznaczenia miejsca, gdzie została umieszczona odtrutka. Uwaga: Z daleka od preparatów powinno się trzymać dzieci i zwierzęta. Zdechłe gryzonie powinny być następnie przekazane firmom zajmującym się unieszkodliwianiem zwierzęcych zwłok.

Dezynfekcja, dezynsekcja, deratyzacja a skuteczność

Walka z mikroorganizmami i wirusami oraz usuwanie szkodników wymaga zastosowania sprawdzonych metod. Wszystko jednak zależy od przypadku. Preparaty bakteriobójcze można stosować samodzielnie zgodnie z informacją na etykiecie. Jednak zdecydowanie lepiej powierzyć to zadanie specjalistom. Zajmujące się odkażaniem i czyszczeniem firmy są uprawnione do tego typu prac. Stosowane przez profesjonalistów preparaty i sprzęt np. do wyparzania gwarantują wysoką skuteczność. Eksperci dbają przy tym zarówno o własne, jak i przebywających na danym terenie osób bezpieczeństwo. Firmy wykonujące prace dezynfekcyjne, deratyzacyjne czy dezynsekcyjne można z łatwością znaleźć w Internecie. Koszt usługi zależy od rodzaju prac, metody i opcji gwarancji.