W dobie pandemii koronawirusa firmy i zakłady produkcyjne są szczególnie świadome znaczenia regularnej dezynfekcji i sterylizacji pomieszczeń. Aby chronić pracowników przed szkodliwymi patogenami i zapewnić ciągłość biznesową, konieczne jest podejmowanie radykalnych działań. Jedną ze skuteczniejszych metod dezynfekowania pomieszczeń jest obecnie metoda zamgławiania.

Metoda zamgławiania – dezynfekcja

Zamgławianie dezynfekcyjne to procedura polegająca na wlaniu środka dezynfekującego do maszyny zamgławiającej, a następnie uwolnieniu go do atmosfery w postaci mgły. Sama maszyna do zamgławiania może przybierać różne formy; istnieje wiele odmian zamgławiaczy m.in. ręczne, automatyczne i elektrostatyczne, w których jony są wprowadzane do procesu zamgławiania, aby umożliwić lepsze przyleganie do powierzchni.

Jak wygląda procedura zamgławiania?

Po włączeniu zamgławiacza środek dezynfekujący zostaje równomiernie rozpylony po całym pomieszczeniu. Mgła osadza się na wszystkich dostępnych powierzchniach, skutecznie je dezynfekując. Procedura jest szczególnie skuteczna w przypadku obszarów, do których trudno się dostać, takich jak szczeliny i mikropęknięcia. Co istotne, zamgławianie pomieszczeń jest w stu procentach bezpieczne dla sprzętu elektronicznego, dzięki czemu komputery stacjonarne, klawiatury i ekrany dotykowe, także są skutecznie dezynfekowane.

Jakie są rodzaje dezynfekcji przez zamgławianie?

Współczesne środki do dezynfekcji biur i zakładów produkcyjnych zawierają elementy biochemiczne i kompozytowe, takie jak nadtlenek wodoru, dwutlenek chloru i dwutlenek tytanu, które są bezpieczne dla ludzi i otoczenia. W zależności od warunków lokalowych i dostępnego sprzętu technicy mogą zaproponować kilka metod zamgławiania m.in. zamgławianie chemiczne, procedurę z wykorzystaniem odparowanego nadtlenku wodoru czy zaparowanie ozonowe.

Dużym zainteresowaniem wśród klientów korporacyjnych cieszy się zamgławianie chemiczne, oferowane przez Proliders. Tego typu zamgławianie polega na ręcznym rozpyleniu chemicznych środków dezynfekujących w postaci mgieł. Biorąc pod uwagę bezpieczny skład mieszanki zamgławiającej, ta metoda dezynfekcji jest często stosowana w przemyśle spożywczym.

Innym typem zamgławiania jest zamglenie światłem ultrafioletowym (UV) – sprawdzone mikrobiologiczne, niebieskie światło ultrafioletowe używane do zabijania szkodliwych patogenów, jest całkowicie bezkontaktową metodą i – co najważniejsze – nie pozostawia po sobie śladów.