Zbyt duża ilość soli manganu w eksploatowanych ujściach wody może powodować nie tylko szybkie zużywanie się elementów instalacji poprzez zatykanie przewodów, doprowadzanie do uszkodzeń rur, ale też maszyn oraz pozostawianie nalotu na armaturze sanitarnej. Mangan w sporych ilościach wpływa też na zmętnienie wody nadaje jej charakterystyczny smak. Sprawdź, jak można sobie z tym poradzić i co oferuje rzetelna firma Akwa – zapraszamy do lektury!

Co może powodować zbyt duże stężenie manganu we wodzie?

Sole manganu rozpuszczone w wodzie są dość trwałe i nie podlegają hydrolizie tak szybko, jak sole żelaza. Zbyt duża ilość manganu wpływa negatywnie na jej jakość i może być niebezpieczna nie tylko dla zdrowia ludzi, ale także mieć niekorzystny wpływ na wszelkie instalacje przemysłowe czy produkcyjne, gdzie wykorzystywane jest taka woda. Zbyt duże stężenie manganu jest usuwane w procesie odmanganiania wody, na co decydują się branże przemysłowe czy też spożywcze. Dzięki temu chronione są przed nadmiernym wyeksploatowaniem rury oraz inne elementy instalacyjne. Warto również dodać, że skuteczność odmanganiania zależy także od odczynu pH wody. Najkorzystniej przebiega przy odczynie pH >10. Złoża filtracyjne dostępne w ofercie sprawdzonej firmy Akwa świetnie radzą sobie z usuwaniem nadmiaru manganu, przez co woda staje się bezpieczna.

Odmanganianie wody, czyli usuwanie soli manganu – co jeszcze warto o tym wiedzieć?

Woda pitna powinna zawierać do 0,2 mg żelaza i 0,05 mg manganu na litr wody, jeżeli stężenie tych pierwiastków jest wyższe należy podjąć odpowiednie kroki, ich częściowe umożliwiające wyeliminowanie. W ofercie firmy Akwa dostępne są główne 3 rodzaje złóż sedymentacyjnych, do których zalicza się: Filter AG, Birm oraz Greensand. Dzięki nim można skutecznie usunąć przy okazji także różne zanieczyszczenia mechaniczne oraz organiczne (muł, piasek, rdza, drobinki korozyjne, osady, zmętnienia, zawiesiny, część trudno rozpuszczalnych związków żelaza). Dodatkowym atutem są stosunkowo niewielkie spadki ciśnienia podczas filtracji. Niwelują też nieprzyjemny zapach oraz zbyt duże ilości siarkowodoru oraz amoniaku. Złoże filtracyjne Filter AG ma postać granulowanego materiału pochodzenia naturalnego o dużej porowatości (główny składnik to dwutlenek krzemionki).

Złoże sedymentacyjne Birm idealnie nadaje się nie tylko do usuwania nadmiaru związków manganu, ale także do wykonywania płukania wstecznego, usuwając wiele nieczystości. Złoże filtracyjne Greensand również jest skutecznym materiałem filtracyjnym pochodzenia naturalnego. Trzeba tutaj pamiętać też o konieczności regeneracji złoża po określonym czasie, aby zachowało ono swoją sprawność. Skorzystanie ze złóż katalitycznych oferowanych przez rzetelną i sprawdzoną firmę Akwa z Radomia w województwie mazowieckim, jest w dłuższym rozrachunku bardzo ekonomiczne i pozwala różnym przedsiębiorstwom produkcyjnym spełniać restrykcyjne, liczne normy dotyczące jakości wody. Dzięki dużej sorpcyjności można sprawnie i bezpiecznie przeprowadzić proces odmanganiania. Firma Akwa specjalizuje się w montażu systemów uzdatniania wody, zapewniając szeroki wybór różnorodnych urządzeń do filtracji, odżelaziania, dekarbonizacji, dezynfekcji, zmiękczania oraz demineralizacji wody.