Jednym z najważniejszych obowiązków osób wykonujących zawód notariusza jest sporządzanie aktów notarialnych poświadczających ważność określonych czynności prawnych. Klienci kancelarii notarialnych często jednak zastanawiają się, dlaczego rejent zamiast oryginału dokumentu przekazuje im jego kopię. Chcesz dowiedzieć się, co jest przyczyną tego stanu rzeczy? W takiej sytuacji powinieneś zapoznać się z treścią niniejszego artykułu.

Oryginał aktu notarialnego – czym się charakteryzuje?

Przygotowywane przez profesjonalnych notariuszy akty notarialne sporządzane są w języku polskim. Dokumenty te muszą zawierać pewne obowiązkowe elementy, do których zalicza się:

  • dokładną datę i miejsce opracowania aktu notarialnego;

  • dane kancelarii notarialnej;

  • dane osobowe i adresowe stron transakcji oraz ewentualnie ich pełnomocników;

  • pisemne stwierdzenie odczytania, przyjęcia i podpisania aktu;

  • podpisy stron i notariusza.

Oryginały aktów notarialnych wydawanych np. w sprawach o poświadczenie dziedziczenia na Woli i Bemowie w Warszawie, tworzone są tylko w jednym egzemplarzu. Na tego typu dokumencie rejent oraz uczestnicy transakcji składają swoje podpisy po uprzednim odczytaniu treści tego aktu. W dalszej kolejności oryginał aktu notarialnego trafia do archiwum danej kancelarii, gdzie musi być przechowywany przez co najmniej 10 lat od momentu powstania. Po upływie tego okresu dokument zostaje przeniesiony do Wydziału Ksiąg Wieczystych we właściwym Sądzie Rejonowym.

Klienci kancelarii notarialnych w żadnym przypadku nie mogą otrzymać oryginału aktu notarialnego. Wynika to bezpośrednio z przepisów zawartych w Ustawie z dnia 14 lutego 1991 roku Prawo o notariacie.

Czym jest wypis aktu notarialnego?

Wypis aktu notarialnego stanowi wierną kopię dokumentu, zawierającą wszystkie niezbędne dla tego rodzaju pism elementy. Od oryginału aktu wypisy różnią się tylko adnotacją informującą o tym, że dany dokument jest duplikatem. Kopie aktów przygotowuje m.in. Kancelaria Notarialna Łukasz Górski Monika Jaworowska-Górska oferująca swe usługi osobom, które interesuje notariusz działający w Warszawie na Woli i Bemowie. Wypisy sporządza się w różnej liczbie egzemplarzy, zależnie od liczby osób uprawnionych do otrzymania tych pism. Na tych dokumentach widnieje podpis i pieczęć notariusza.