Spirala zadłużenia to ogromny problem, z którym borykają się nie tylko firmy, ale coraz częściej także osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Niestety przyczyn niemożności spłaty zobowiązań pieniężnych jest dość dużo i w konsekwencji mogą one doprowadzić do sytuacji kiedy to łączna suma rat kredytowych, czy rat pożyczek gotówkowych konsumenta wzrasta do horrendalnych kwot, których spłacie nie jest on w stanie sprostać, przestaje regulować swoje zobowiązania na bieżąco i staje się niewypłacalny. W takiej sytuacji warto skontaktować się z Kancelarią Radcy Prawnego Moniki Adamskiej i rozważyć ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Jak to jest z upadłością konsumencką?

Narastające zadłużenie, rosnące odsetki i problemy ze spłatą zobowiązań pieniężnych w przypadku osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, mogą być wynikiem zarówno zaniedbań ze strony kredytobiorcy, jak i sytuacji losowych (tj. utrata pracy lub ciężka choroba uniemożliwiająca pracę zarobkową). Należy wobec tego pamiętać, że  w takich przypadkach istnieje możliwość przeprowadzenia specjalnego postępowania sądowego, czyli ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Ma ona na celu częściowe lub całkowite umorzenie długów konsumenta, bądź też zaspokojenie wierzycieli np. z majątku dłużnika. Procedura ta pozwala zatrzymać spiralę rosnących zobowiązań i na drodze postępowania sądowego doprowadzić do oddłużenia. Warto przy tym mieć świadomość, że co prawda proces upadłościowy może przeprowadzić sam konsument (niestety małżonkowie nie mogą jej przeprowadzić wspólnie i muszą składać dwa odrębne wnioski), jednakże brak wiedzy prawnej sprawia, że duża część samodzielnie przygotowanych wniosków jest odrzucana przez sądy upadłościowe z powodów uchybień formalnych lub błędów wnioskodawcy (dłużnika). Dlatego też obsługę postępowania upadłościowego warto zlecić doświadczonym prawnikom, takim jak  radca prawny Monika Adamska, co w znacznym stopniu usprawni przygotowanie i wniesienie wniosku dotyczącego oddłużenia niewypłacalnego dłużnika.

Proces upadłości konsumenta – pomoc Kancelarii Radcy Prawnego

Możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej została wprowadzona do polskiego prawa upadłościowego i naprawczego 31 marca 2009 r., przy czym od marca 2020 r. ogłoszenie upadłości konsumenckiej uległo stosunkowemu uproszczeniu i w chwili obecnej dla jej przeprowadzenia wystarczy złożenie w sądzie stosownego wniosku, z którego będzie wynikać niewypłacalność dłużnika. Niemniej jednak już samo przygotowanie wniosku o upadłość konsumencką wymaga sporej wiedzy i doświadczenia. Dlatego też wielu klientów korzysta w tym zakresie z usług Kancelarii Radcy Prawnego Moniki Adamskiej, co wnika z faktu, że złożenie wniosku o upadłość konsumencką powinno być rezultatem doskonale przemyślanej i pewnej decyzji popartej fachowym wsparciem prawnym. Niezbędne jest również rzetelne, prawidłowe i kompletne sporządzenie wniosku o ogłoszenie upadłości. Aby jednak tego dokonać należy przed formalnym wszczęciem postępowania upadłościowego, zgromadzić dokumenty wskazujące na poziom naszego zadłużenia. Potrzebne będą także dane identyfikujące wierzycieli oraz opisujące stan majątku dłużnika, jeżeli takowy posiada. We wniosku należy również zawrzeć informacje czy istnieją okoliczności, które mogłyby doprowadzić do umorzenia postępowania o ogłoszeniu upadłości, a także wskazanie okoliczności, które uzasadniają złożenie wniosku oraz dowody potwierdzające istnienie długów i niewypłacalność dłużnika.

Upadłość konsumencka to najbardziej korzystna dla dłużnika forma wychodzenia z długów. Jednakże nie jest to łatwy proces, zaś podstawą sukcesu w zakresie upadłości konsumenckiej jest przygotowanie potrzebnych dokumentów i właściwe uzasadnienie wniosku, w czym bez wątpienia pomoże radca prawny Monika Adamska.