Prace związane z remontem lub rozbiórką budynków wiążą się z generowaniem ogromnej ilości odpadów. W przeciwieństwie do odpadów komunalnych, gruzu nie można składować w kontenerach na śmieci ani w innych nieprzeznaczonych do tego miejscach. Może wtedy dojść m.in. do skażenia gleby lub wód gruntowych niebezpiecznymi substancjami, którymi zanieczyszczony jest gruz. Jakie zalety ma utylizacja gruzu?

Utylizacja gruzu – dlaczego warto?

Niewłaściwie składowany gruz nie tylko wpływa negatywnie na estetykę otoczenia, ale również mogą stwarzać duże niebezpieczeństwo. Wiele odpadów może zawierać szkodliwe substancje, które na skutek składowania przez długi czas, uwalniają się do atmosfery lub wsiąkają w grunt. Do takiego zjawiska może dojść np. na skutek uszkodzenia albo działających czynników atmosferycznych (deszcz, wysokie temperatury). Dodatkowo niektóre odpady mogą rozkładać się przez setki lat. Odpowiednia utylizacja gruzu jest bardzo ważna, aby przyczynić się do prawidłowego rozkładania surowców. Jeśli poszukujesz pomocy przy pozbyciu się niepotrzebnych odpadów, to wywóz gruzu z Dąbrowy Górniczej jest doskonałą propozycją.

Utylizacja gruzu – jakie są przepisy prawa?

Zgodnie z przepisami polskiego prawa i Ustawą o utylizacji odpadów, właściciel nieruchomości jest zobowiązany do ich recyklingu. Za niestosowanie się do przepisów grozi z kolei mandat w wysokości do 1500 zł. Na szczęście transport wielkogabarytowy Martrans oferuje kompleksowy wywóz śmieci i dostarczenie ich do dalszej utylizacji. Gruz należy przetransportować do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Profesjonalne firmy w ramach świadczonych usług przywożą kontener o określonych rozmiarach, w których można składować czyste odpady lub zmieszany gruz. Ostateczna cena wynajmu takiego kontenera jest uzależniona od gabarytów pojemnika, rodzaju składowanego gruzu oraz czasu, jaki potrzeba na zapełnienie przestrzeni do składowania.

Recykling i utylizacja gruzu – jakie ma zalety?

Gruzu nie można wyrzucać na śmieci, ponieważ odpad ten poddaje się recyklingowi. Dzięki temu może uzyskać „drugie życie” i ponownie trafić do obiegu. Odpady w formie gruzu rozdrabniane są za pomocą specjalnych maszyn, a powstały surowiec nadaje się do celów budowlanych. Sprawdza się np. do budowy nowego obiektu. Rozdrobniony materiał może stanowić mieszankę, którą wylewa się przy wznoszeniu nowych dróg. Po drobniejszemu zmieleniu otrzymuje się z kolei produkt podobny do żwiru, który można zastosować do wysypywania parkingu lub alejek w parku.