Rozstania zawsze bolą. W przypadku, kiedy małżonkowie są mocno skonfliktowani, sprawy rozwodowe potrafią ciągnąć się latami. Kwestie ustalenia winy i podziału majątku, a także ustanowienia władzy rodzicielskiej są trudne. Z pomocą rozgoryczonym stronom przychodzą mecenasi – adwokaci i radcy prawni doskonale znają prawo rodzinne i opiekuńcze, a ponadto są bezstronni, co ułatwia znalezienie konsensusu. Dlaczego warto skorzystać z obsługi prawnej?

Sprawy sądowe rozwodowe a kancelaria radców prawnych

Różnice charakterów, które są niemożliwe do pogodzenia, zdrada, zatajenie istotnych informacji, oddalenie się od siebie w wyniku natłoku codziennych obowiązków, stawianie kariery na pierwszym miejscu – powodów do rozstania jest naprawdę wiele. W przypadku, kiedy małżonkowie nie są już w stanie dłużej wieść wspólnego życia, rozwiązanie wydaje się jedno: rozwód.

Niekiedy stronom udaje się dojść do porozumienia we wszystkich kwestiach. Wówczas nie potrzebują pomocy z zewnątrz. Niestety, znaczny odsetek rozstań przebiega pod znakiem żalu, nerwów, przerzucania oskarżeń i kwestionowania wszystkich oczekiwań. Aby przejść przez batalię sądową, niezbędna jest profesjonalna opieka prawna. Usługi kancelarii radcy prawnego lub adwokata obejmują zarówno udzielanie porad, jak i tworzenie pism procesowych, a także zastępstwo procesowe w postępowaniu sądowym. Pomoc może być płatna lub też udzielana pro bono.

Pisma procesowe w sprawach rodzinnych

W trakcie trwania postępowania, ale poza rozprawą strony mogą składać potrzebne dokumenty. Wszystkie, dostarczane do sądu wnioski i oświadczenia noszą nazwę pism procesowych. Aby jednak mogły one zostać wykorzystane i w ogóle wzięte pod uwagę, muszą zostać sporządzone w sposób określony przepisami. Wymagane jest na przykład oznaczenie rodzaju pisma i właściwego sądu, podanie imion i nazwisk stron oraz ich pełnomocników czy przedstawicieli ustawowych, a także dodanie załączników. Nie wolno ponadto zapomnieć o własnoręcznym podpisie. Treść pisma procesowego może dotyczyć zarówno kwestii formalnych, jak i merytorycznych, a także wątków pobocznych. Po otrzymaniu dokumentu sąd przystępuje do jego rozpatrzenia. W przypadku wystąpienia braków formalnych strona zostaje wezwana do ich poprawy bądź uzupełnienia pod rygorem odrzucenia w całości.

Zawarte w pismach procesowych informacje mogą mieć znaczne, czasami wręcz kluczowe znaczenie dla sprawy. Zdarza się, że ujawnione w nich fakty przesądzają o wyniku całego postępowania, dlatego też samodzielne sporządzanie tych oświadczeń i wniosków jest ryzykowne. Zadanie to lepiej powierzyć prawnikowi.

– radzi ekspert z kancelarii radcy prawnego Anety Jóźwiakowskiej w Lublinie, oferującej między innymi pomoc prawną on-line w zakresie spraw rozwodowych i dotyczących prawa opiekuńczego.