Coraz częściej rozwodzące się pary decydują się na polubowny rozwód. Kwestie majątkowe, alimentacyjne czy nawet te związane ze wspólnie prowadzonym biznesem nie muszą być ostatecznie rozstrzygane przez sąd. Polubowny rozwód przynosi bowiem wiele korzyści dla obu stron. Dlaczego zatem warto przejść polubowny rozwód?

Powstrzymanie eskalacji konfliktu

Zaletą polubownego rozwodu jest przede wszystkim powstrzymanie eskalacji konfliktu między małżonkami. Wpływa to dobrze zarówno na obie strony, jak i szczególnie na wspólne potomstwo lub wspólnie prowadzone biznesy. Psychologowie polecają zatem korzystanie z mediacji lub negocjacji w kancelariach radców prawnych, gdzie przygotowywane są polubowne ścieżki rozwodowe. W takim przypadku małżonkowie mogą posiadać własnych reprezentantów bądź mogą skorzystać z pomocy jednego specjalisty. Polecana jest między innymi Kancelaria Radcy Prawnego J. MOŚ, gdzie w polubowny sposób rozwiązywane są również sprawy alimentacyjne oraz majątkowe (podział majątku wspólnego w ramach umowy).

Niższe koszty rozwodu

Rozwód drogą sądową z orzekaniem o winie wymaga powoływania świadków, a także zaangażowania do całego procesu biegłych sądowych. Koszty administracyjne znacznie zatem wzrastają, a szansa w 100% korzystnego wyniku nigdy nie jest pewna. Radcy prawni zawsze przygotowują różne scenariusze rozwodowe. Klient musi mieć świadomość ryzyka oraz tego, że batalia sądowa może przynieść mu więcej szkody niż pożytku. Szczególnie taką nieopłacalność można zauważyć przy walce o majątek. Stanowczo lepiej jednomyślnie i polubownie rozdzielić majątek w ramach umowy, niż po rozwodzie wikłać się w kolejne rozprawy.

Pamiętać należy o tym, że przy podziale majątku w ramach osobnej rozprawy lub w trakcie rozwodu, to sąd decyduje jaki składnik majątku zostanie przyznany danej stronie. Rozstrzygnięcie może być zatem niesatysfakcjonujące.

Błyskawiczny rozwód

Jednomyślność rozwodzącej się pary pozwala na szybkie wydanie przez sąd orzeczenia rozwodowego. Przy sprzyjających okolicznościach, do których zaliczyć można brak potomstwa oraz niewielki majątek do podziału, można liczyć na rozwód już podczas pierwszej rozprawy. Najczęściej zatem od złożenia kompletnego pozwu mija około 3-6 miesięcy.

W przypadku posiadania dzieci lub sporego majątku, aby uzyskać błyskawiczny rozwód, należy przedstawić sądowi np. sporządzony przez małżonków plan wychowawczy potomstwa, umowę o podział majątku zawartą notarialnie, a także poświadczoną przez notariusza umowę o alimenty.

Oprócz tego błyskawiczny rozwód możliwy jest wtedy, kiedy:

  • żaden z małżonków nie wniósł pozwu o rozwód z orzekaniem o winie,
  • żaden z małżonków nie złożył dodatkowych wniosków do rozpatrzenia podczas sprawy, w tym wniosku o zwrot kosztów sądowych,
  • pozew został przygotowany z prawnikiem starannie i nie wymaga poprawek,
  • strona składająca pozew od razu uiściła opłatę administracyjną.