Właściwe przygotowanie sprawy rozwodowej wymaga odpowiednich czynności oraz czasu. Szczególnie w sytuacji, gdy strona chce wykazać winę małżonka za rozkład pożycia, wskazana jest konsultacja z prawnikiem. Warto jednakże zasięgnąć porady prawnej nawet wówczas, gdy strony zgodne są co rozstania, aby uzyskać pewność, że wszystkie zagadnienia, jakie w konkretnej sprawie powinny zostać zawarte w petitum pozwu, znajdą swoje odzwierciedlenie w dokumencie, a samo pismo nie będzie dotknięte brakami formalnymi.

Błędy popełniane przy tworzeniu pozwów rozwodowych

Pozew rozwodowy traktowany jest, jako dokument sądowy i musi spełniać wszystkie wymogi formalne. Zarówno jego treść, jak i forma muszą być zgodne z obowiązującymi wytycznymi. Brak przestrzegania reguł dotyczących tworzenia pozwów skutkuje zaś oddaleniem wniosku przez sąd lub skierowaniem pisma do poprawki. Przynosi to osobie składającej pozew o rozwód wiele stresu, dodatkowo wydłużając całe postępowanie. To między innymi dlatego zawsze należy takie dokumenty przygotowywać wraz z adwokatem.

Prawnik stworzy pozew idealnie dostosowany do żądań powoda i do tego, co chce uzyskać poprzez rozwód. Pamiętać bowiem należy o tym, że pozew o rozwód rodzi konsekwencje prawne, które należy w miarę możliwości przewidzieć i dobrze przemyśleć. Jest to ważne szczególnie przy konstruowaniu pozwu o rozwód z orzekaniem o wyłącznej winie współmałżonka lub gdy strony mają wspólne małoletnie dzieci. Do takich spraw należy się dobrze przygotować, a dobry pozew jest dobrym punktem wyjścia do pozytywnego zakończenia całej sprawy.

Mimo tego wiele osób nadal woli tworzyć pozwy rozwodowe na własną rękę i z wykorzystaniem często nieprawidłowo przygotowanych wzorów internetowych. Mecenas Grzegorz Kiryczuk wymienia m.in. następujące błędy pojawiające się w pozwach:

  • brak klarownego skonstruowania żądań pozwu,
  • brak umiejętnego sformułowania wniosków dowodowych,
  • brak uzasadnienia,
  • nieprawidłowe oznaczenie sądu,
  • brak załączenia wniosków dodatkowych,
  • brak adresu świadka lub jego danych personalnych,
  • brak podpisu i odpisu pozwu.

Wnioski dodatkowe w pozwie rozwodowym

Tworzenie pozwów rozwodowych z adwokatem to nie tylko zadbanie o to, by dokument spełniał wszystkie kwestie formalne. Prawnicy dzięki pozwom kształtują strategię działania podczas rozwodu, a także dbają o interesy klienta. Dostrzec to możne szczególnie w przypadkach składania przy pozwach o rozwód wniosków dodatkowych. Mecenas Grzegorz Kiryczuk wylicza m.in. takie dokumenty jak:

  • wniosek o przyznanie wyłącznej opieki nad dzieckiem,
  • wniosek o możliwość wyłącznego korzystania ze wspólnego mieszkania, na czas rozstrzygnięcia procesu sądowego,
  • wniosek o zasądzenie zobowiązania pozwanego do alimentów na małżonka;
  • wniosek o zasądzenie zobowiązania pozwanego do alimentów na dzieci.
  • wniosek o zasądzenie na rzecz Powoda kosztów procesów.

Każdy z wniosków wymaga podjęcia właściwej inicjatywy dowodowej - powołania świadków, przedstawienia dokumentów, sporządzenia opinii biegłego. Konsultacja z prawnikiem pozwoli na wyselekcjonowanie takich dowodów, które pozwolą stronie na wykazanie podnoszonych przez nią okoliczności.

Dobry pozew to sposób na szybki rozwód

Nie tylko pary z krótkim stażem małżeńskim, które nie posiadają wspólnego potomstwa mogą liczyć na szybkie postępowanie rozwodowe. Mecenas Grzegorz Kiryczuk uczula jednak, że jest to możliwe tylko w przypadku dobrze przygotowanego i złożonego pozwu. Nawet w toku sprawy rozwodowej, na każdym jej etapie, strony mogą doprowadzić do polubownego zakończenia sporu, ustając wspólnie warunki rozstania. Stąd też tak ważna jest konsultacja z prawnikiem, aby dowiedzieć się, co będzie musiało znaleźć się w wyroku rozwodowym, czego mogą dotyczyć ewentualne pertraktacje i jakie rozwiązanie będzie zgodne z interesem strony.

Jak szybko w Polsce można wziąć zatem rozwód? W przypadku porozumienia stron i wypełnieniu powyższych warunków istnieje możliwość uzyskania orzeczenia rozwodowego nawet po trzech miesiącach od złożenia pozwu.