Śmierć bliskiej osoby jest odejściem na zawsze kogoś drogiego i dlatego nie sposób się z nią pogodzić. Okoliczności bywają różne, ale zawsze pozostaje cierpienie. Trauma jest tym większa, jeśli zmarły był kimś wyjątkowym. Niezależnie od bólu, trzeba zorganizować pogrzeb. W tym celu warto udać się do firmy, która zajmuje się kompleksowymi usługami, w tym załatwianiem formalności.

Pochówek szkieletowy czy kremacja zwłok?

Zanim odbędzie się ceremonia pogrzebowa, rodzina musi podjąć decyzję czy wybiera pochówek szkieletowy lub kremację zwłok. To ważny, ale i trudny moment, ale zawsze trzeba uszanować wolę zmarłego. Inhumacja w dalszym ciągu jest najczęściej wybieraną formą pogrzebu, z różnych względów, m.in. religijnych. Inne jest przeżycie emocjonalne niż w przypadku kremacji zwłok, choć ta forma zyskuje coraz więcej zwolenników. Tradycyjny pogrzeb wymaga wybrania trumny, odzieży i przygotowania zwłok.  Memento Mori Zakład Pogrzebowy przygotowuje ciało zmarłego, by wyglądało bardziej estetycznie, poprzez mycie, golenie, obcinanie włosów i paznokci.  Proces kremacji jest mniej skomplikowany i w pełni ekologiczny, więc wiele osób wybiera tę formę pochówku.

Dlaczego wybór zakładu pogrzebowego jest trudny?

Zmarłego trzeba pochować, ale zawsze pozostaje dylemat, do jakiej firmy się udać, by pochówek był godny. Nie jest to obojętne, choć ciało i tak spocznie w grobie. Chodzi o szacunek, jaki się należy zmarłemu. Wybór zakładu pogrzebowego pozostaje na barkach najbliższej rodziny. Często dochodzi do sporów w tej kwestii. Przed podjęciem decyzji trzeba zwrócić uwagę na doświadczenie, kompleksowość usług, empatię pracowników i wykonywanie czynności pogrzebowych oraz opinie klientów.  Firma musi zapewnić przede wszystkim: klepsydry, trumnę/urnę, ubranie, godną uroczystość, kwiaty. Pożegnanie bliskiej osoby ma się odbyć w pięknej oprawie, również z tego powodu, że na pogrzeb przyjdą przyjaciele, którzy chcą oddać ostatnią przysługę zmarłemu i złożyć kondolencje rodzinie.