Praca w rolnictwie wiąże się z narażeniem na wiele czynników zewnętrznych, które mogą prowadzić do wystąpienia wypadku. Również korzystanie ze skomplikowanych maszyn może być przyczyną nieoczekiwane uszczerbku na zdrowiu. Dlatego tak ważne jest, aby ubezpieczyć się w towarzystwie ubezpieczeniowym, co pozwoli uzyskać pieniądze z odszkodowania na ewentualne leczenie. Jednak czy zawsze? Przedstawiamy korzyści z korzystania z usług firm zajmujących się dochodzeniem odszkodowań z polisy.

Definicja wypadku przy pracy rolniczej

Zgodnie z obowiązującą w Polsce ustawą o ubezpieczeniu społecznym rolników za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane zewnętrzną przyczyną, które nastąpiło podczas wykonywania czynności związanych z prowadzona działalnością. Za wypadek przy pracy uważa się też zdarzenie, które miało miejsce na terenie gospodarstwa rolnego prowadzonego przez ubezpieczonego, zdarzenie w drodze z mieszkania do gospodarstwa rolnego i odwrotnie, zdarzenie podczas wykonywania pracy poza terenem gospodarstwa rolnego, ale będącej bezpośrednio związanej z prowadzoną działalnością. Wykaz takich czynności pokazuje w jak wielu miejscach może dojść do uszkodzenia ciała przez rolnika, a wszystkie okoliczności przedstawione są w warunkach ubezpieczenia, polisie podpisywanej między ubezpieczonym, a towarzystwem ubezpieczeniowym.

Wypłata odszkodowania z OC rolniczego

Każdy rolnik zgodnie z obowiązującym prawem (ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym, ale też Kodeksie cywilnym) ma obowiązek uiszczania systematycznych opłat z tytułu ubezpieczenia OC. Jest to spowodowane charakterystyką wykonywanej pracy oraz zagrożeniami jakie ona za sobą pociąga. Celem ubezpieczenia jest gwarancja zaspokojenia roszczeń osób poszkodowanych w wypadkach, jakie mają miejsce na obszarze gospodarstwa rolnego lub zostały  wyrządzone na skutek działania maszyn rolniczych. W przypadku jego zaistnienia, rolnik ma prawo ubiegania się o odszkodowanie z  polisy OC. Każdy pokrzywdzony w wypadku przy pracy rolniczej lub w gospodarstwie rolnym ma prawo dochodzić roszczeń odszkodowawczych, których celem jest zrekompensowanie poniesionych strat i krzywdy. Dlatego odszkodowanie może zostać wypłacone zarówno z tytułu uszczerbku stałego lub długotrwałego na zdrowiu lub na wypadek śmierci rolnika. Prawo do otrzymania takiego odszkodowania jest uwarunkowane spełnieniem przesłanek ściśle określonych w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników. Zasady przyznawania odszkodowania lub zadośćuczynienia z tytułu wypadku są takie same w rolnictwie jak w przypadku wypadków komunikacyjnych. Poszkodowany jest zobowiązany zgłosić ubezpieczycielowi zdarzenie, zabezpieczyć w miarę miejsce wypadku oraz wskazać świadków wypadku. Kiedy te przesłanki zostaną spełnione ubezpieczyciel może rozpocząć procedurę wypłacania odszkodowania. Zdarzają się jednak sytuacje, w których ubezpieczyciel utrudnia proces wypłaty należnego odszkodowania żądając od poszkodowanego przedłożenia dokumentów, które nie mają znaczenia w procesie likwidacji szkody, a jedynie zbędnie je wydłużają. W takich sytuacjach warto skorzystać z pomocy doświadczonych firm zajmujących się pomocą w dochodzeniu odszkodowań. Specjaliści zbadają przyczynę wypadku oraz na podstawie ekspertyzy określą realne koszty odszkodowania, o które poszkodowany może ubiegać się u ubezpieczyciela.