Ucierpiałeś w wypadku komunikacyjnym, jednak ubezpieczyciel odmawia wypłaty świadczenia? Sprawca szkody nie chce pokryć kosztów naprawy zniszczonego mienia? W takiej sytuacji konieczne może okazać się skorzystanie z pomocy prawnika, np. Kancelarii Adwokackiej Adama Ramotowskiego, która świadczy szeroki zakres usług w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych.

Kiedy można ubiegać się o odszkodowanie?

Odszkodowanie to rodzaj wypłacanego świadczenia pieniężnego, które przysługuje każdej osobie poszkodowanej z tytułu naruszonego zdrowia lub dóbr majątkowych, w wyniku m.in.: wypadku komunikacyjnego, wypadku z przyczyn zdarzeń losowych, wypadku w pracy oraz błędu medycznego.

Jednocześnie samodzielne dochodzenie należnych roszczeń często kończy się niepowodzeniem lub wypłatą niskiego odszkodowania przez ubezpieczyciela. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy specjalisty, np. Kancelarii Adwokackiej Adama Ramotowskiego, która oferuje zarówno porady prawne, jak i reprezentuje poszkodowanych w postępowaniu przed sądami.

Podczas dochodzenia odszkodowawczego konieczne jest zaistnienie szeregu czynników, do których należy powstanie szkody majątkowej lub uszczerbku na zdrowiu, stwierdzenie, że szkoda ta powstała w wyniku określonego zdarzenia oraz stwierdzenia winy po stronie sprawcy.

Kiedy poszkodowanemu przysługuje zadośćuczynienie?

Niekiedy podczas dochodzenia roszczeń odszkodowawczych można ubiegać się o zadośćuczynienie, które przysługuje każdemu uczestnikowi zdarzenia oraz jego rodzinie, w przypadku poniesienia krzywdy niematerialnej. Może wiązać się przykładowo z wystąpieniem traumy w wyniku śmierci najbliższej osoby w wypadku komunikacyjnym.

Wysokości zadośćuczynienia powinna być adekwatna do wielkości poniesionej krzywdy. Jako że ciężko jest jednoznacznie ocenić jej rozmiar, często podczas postępowania sądowego konieczne jest zasięgnięcie opinii biegłych psychologów oraz psychiatrów. Uwzględnione zostają przy tym czynniki takie jak np. rozmiar kalectwa oraz rokowania na przyszłość.