Masz w planach zakup albo sprzedaż działki i chcesz wiedzieć, jaka jest jej realna cena? A może planujesz sprzedać dom w trakcie budowy? Zanim skorzystasz z profesjonalnych usług wyceny nieruchomości, musisz przygotować wszystkie potrzebne dokumenty. Zastanawiasz się, o jakich dokumentach mowa? Sprawdź to koniecznie! Jeśli przygotujesz je wcześniej, to szybciej otrzymasz wycenę!

Dlaczego warto zlecić wycenę nieruchomości?

 Na pewno zadajesz sobie pytanie - po co w ogóle zlecać komuś wycenę nieruchomości? Jak mówi nam właścicielka Sigma Centrum, na to pytanie można łatwo odpowiedzieć - bo wycena się po prostu opłaca! Koszt wykonania wyceny jest niewielki w porównaniu do kosztów zakupu mieszkania, działki, domu czy nieruchomości przeznaczonej do innego celu.

 Jeśli korzystasz z wyceny, to uzyskujesz realną cenę nieruchomości! Możesz na jej podstawie więc negocjować warunki sprzedaży lub zakupu. Na wycenie zyskują obydwie strony transakcji, dzięki jej zleceniu można uzyskać uczciwą cenę za nieruchomość. Rzeczoznawca doskonale sprawdzi się w przypadkach, w których samodzielne ustalenie ceny nie byłoby łatwe - to doskonały wybór na przykład do wyceny budynków w budowie.

Jakie dokumenty potrzebne są do wyceny?

 Aby dokonać wyceny nieruchomości, potrzebnych jest sporo dokumentów. Weźmy na przykład wycenę nieruchomości gruntowej. Przede wszystkim konieczny jest numer księgi wieczystej lub aktualny odpis z księgi wieczystej, ewentualnie akt potwierdzając własność do danej nieruchomości. Oprócz tego należy dostarczyć wypis z rejestru gruntów, na którym znajdują się takie informacje jak numer ewidencyjny działki oraz powierzchnia działki. Oprócz tego do firmy należy dostarczyć mapę z lokalizacją działki (najlepiej, aby była to mapa ewidencyjna, a konkretnie wyrys z niej). Jeśli wydano na działkę pozwolenie na budowę, to należy dostarczyć także warunki zabudowy.

 W przypadku nieruchomości zabudowanej należy dostarczyć bardzo podobny zestaw dokumentów, które pozwolą na realną wycenę mieszkania, domu czy innych zabudowanych nieruchomości. Dodatkowo należy także dostarczyć wszystkie dokumenty związane z zakończeniem budowy - zgodę na użytkowaniu budynku czy na przykład dokumentację projektową. Rzeczoznawca majątkowy pod uwagę bierze także to, jaki jest stan budynków, czy są one możliwe do zmodernizowania oraz jakie podłącza są do budynku doprowadzone.

 Wycena nieruchomości ma wiele zalet! Warto się na nią zdecydować.