Z chwilą śmierci spadkodawcy jego spadkobiercy wchodzą w prawa i obowiązki majątkowe  spadkodawcy. Wiąże się to też z odpowiedzialnością za długi spadkodawcy oraz jego całą sytuacją prawną. Dział spadku zmierza do rozdysponowania rzeczy i praw stanowiących spadek, do osobnych majątków poszczególnych spadkobierców. Sprawia także, że każdy ze spadkobierców przejmuje część odpowiedzialności za długi spadkodawcy, w wielkości udziału mu przypadającego.

Jak podzielić spadek?

Podziałowi spadku podlegają wyłącznie aktywa spadkowe, czyli to wszystko, co stanowi składniki dodatnie majątku. Długi spadkowe zostają rozłożone pomiędzy współspadkobierców jako następstwo podziału aktywów. Dział spadku można dokonać w drodze umowy pomiędzy współspadkobiercami, bądź w drodze postępowania sądowego.

  • Umowny dział spadku

Aby można było przeprowadzić umowny podział spadku, warunkiem niezbędnym jest zgoda wszystkich współspadkobierców odnośnie wszystkich aspektów podziału. Przede wszystkim muszą się zgadzać co do sposobu i formy jego dokonania. Muszą też zgadzać się co do tego jakie przedmioty, nieruchomości i prawa mają przypaść poszczególnym spadkobiercom w wyniku podziału, w jakiej części, oraz czy podział ma nastąpić poprzez faktyczne oddanie rzeczy lub praw poszczególnym osobom, czy też poprzez sprzedaż tych rzeczy lub praw i podział uzyskanej w ten sposób kwoty pomiędzy spadkobierców w należnych im częściach. Jeśli konieczne będzie dokonanie spłat i dopłat, wszyscy współspadkobiercy muszą być zgodni co do terminu, sposobu oraz wysokości tychże spłat i dopłat. Jeżeli w skład masy spadkowej wchodzi nieruchomość to umowny dział spadku powinien mieć formę aktu notarialnego. Kancelaria Adwokacka Wróblewski Wroczyński Klocek przeprowadza postępowania spadkowe w takich sytuacjach, kiedy to wymaganą formą umowy o dział spadku jest sporządzenie aktu notarialnego. Stronami w postępowaniu o umowny dział spadku są wszyscy współspadkobiercy.

  • Sądowy dział spadku

Jeśli niemożliwe jest osiągnięcie porozumienia co do sposobu i formy dokonania działu spadku, umowny dział spadku nie może zostać przeprowadzony. Wystarczy, że nawet jedna osoba z grona współspadkobierców nie zgadza się na podział umowny to wtedy może okazać się konieczne przeprowadzenie sądowego działu spadku. Wszcząć je może także nabywca udziału w spadku oraz wierzyciel spadkodawcy, który dokonał zajęcia praw spadkowych dłużnika w drodze egzekucji. Współspadkobierca może skorzystać w takiej sytuacji z usług radcy prawnego lub adwokata zajmującego się sprawami cywilnymi. Zwiększy to szanse na skuteczne zadbanie o  interesy spadkobiercy i zminimalizuje możliwość poniesienia szkody w wyniku przeprowadzenia sprawy spadkowej w toku postępowania sądowego.