Kostka brukowa ze względu na swe wyjątkowe właściwości stanowi najczęściej wybierany materiał nawierzchniowy stosowany na chodnikach czy podjazdach. Wykorzystując ją w przestrzeni użytkowej, należy liczyć się z zabrudzeniami, których usunięcie może przysporzyć wielu trudności. Dlatego też chcąc przywrócić dawny wygląd kostki, warto zlecić to zadanie profesjonalistom, którzy dysponują odpowiednim zapleczem technicznym.

Szybka reakcja to podstawa

Nie da się ukryć, że zaniedbana kostka brukowa negatywnie wpływa na estetykę zarówno domowej, jak i publicznej przestrzeni. Plamy oraz przebarwienia nie zawsze można usunąć domowymi detergentami, dlatego warto zwrócić się o pomoc do specjalistów. Szczególnie szybko należy reagować, gdy na nawierzchni zauważymy tłuste zabrudzenia. Pozostałości, chociażby po oleju silnikowym wnikają bowiem w strukturę kostki, co skutkuje jej chronicznym odbarwieniem. Fachowcy z firmy Deka Czyszczenie Daniel Kuciel, aby uporać się z takim problemem, stosują właściwe środki chemiczne, dzięki czemu bruk będzie wyglądał jak dawniej. Zdecydowanie warto zapoznać się z ofertą tego usługodawcy, gdyż oprócz mycia kostki, oferuje również m. in. pranie tapicerek czy wykładzin dywanowych.

Sprzęt czyszczący w akcji

Zdecydowanie najwygodniejszym narzędziem do czyszczenia kostki brukowej jest myjka wysokociśnieniowa. Chociaż często jest też w posiadaniu właścicieli posesji, przy jej zakupie mało kiedy zwracają uwagę na parametry. Doświadczona ekipa dysponuje sprzętem, który umożliwia usuwanie nawet najtrudniejszych zabrudzeń, nie pobierając przy tym dużej ilości wody. Dodatkowe  wyposażenie pod postacią nakładek pozwala pozbyć się błota, zacieków, wapiennych osadów, a także drobin z przestrzeni pomiędzy elementami bruku. Korzystając z usług fachowców, niwelujemy ponadto ryzyko wymycia piasku, który ma na celu wypełnienie oraz stabilizację kostki.

Efektywne czyszczenie byłoby niewykonalne bez szorowarek. Szczotki wykonane z długiego, twardego włosia doskonale sprawdzają się do usuwania mchu, glonów lub trawy zalegającej w zagłębieniach. Należy wspomnieć, że szorowarki zwykle mają wymienne pady czyszczące, przez co łatwo je dopasować do charakteru powierzchni oraz istniejących niedoskonałości. Ponadto pozwalają też przeprowadzić zabiegi konserwacyjne, zapobiegające przedwczesnym przebarwieniom. W przypadku bruku wielkopowierzchniowego stosowane są szorowarki samojezdne, które w krótkim czasie potrafią umyć duży obszar, bez większego obciążania pracowników.

Jak często pielęgnować kostkę brukową?

Kostkę brukową należy czyścić regularnie. Specjaliści zalecają zabiegi pielęgnacyjne co najmniej trzy razy w roku. Najlepiej prace wykonać przed rozpoczęciem lata, w trakcie jego trwania oraz po zakończeniu wakacji. Właśnie wtedy bowiem nawierzchnia jest najbardziej narażona na zarośnięcie różnego typu chwastami. Sposób czyszczenia zależy już od charakterystyki materiału. Jeśli kostka została zaimpregnowana, aby doprowadzić ją do ładu wystarczy niekiedy tylko myjka ciśnieniowa. Zdecydowanie trudniej pozbyć się zabrudzeń z kostki niezaimpregnowanej, gdyż wszelkie plamy wnikają w nią dość głęboko, co wymaga użycia odpowiednich środków czyszczących.