Florystyka to częsty oraz niemal powszechny element naszego życia. Kwiaty można bowiem mieć nie tylko u siebie w mieszkaniu czy też domu, ale także spotkać idąc do znajomych lub rodziny w gości czy też udając się na różne imprezy okolicznościowe, przyjęcia itp. Nierzadko, florystyka wykorzystywana jest także do nadawania bardziej estetycznego charakteru w przestrzeniach biurowych. Z tych względów, warto przyjrzeć się nieco bliżej tej dziedzinie.

Definicja

Na początek, najlepiej będzie sobie wyjaśnić, czym w ogóle jest florystyka. Jest to bowiem dział botaniki, który, mimo pozornie oczywistego znaczenia, odnosić może się do dwóch różnych aspektów. Florystyka to albo, jak wspomnieliśmy wyżej, dział botaniki zajmujący się badaniami kwiatów, albo po prostu sztuka polegająca na komponowaniu przeróżnych układów kwiatów. Oprócz tego, florysta może zajmować się także szeroko rozumianymi dekoracjami kwiatowymi, a nawet biżuterią czy też innego rodzaju ozdobami, które to właśnie najczęściej wchodzą w kontakt z samym układaniem kwiatów. Dlatego też florysta musi przede wszystkim odznaczać się artystycznymi zdolnościami, które umożliwią mu komponowanie bukietów itp. w przeróżny, dostosowany często do przeciwstawnych wręcz uroczystości sposób.

Czym zajmuje się florysta?

Warto nieco więcej wspomnieć także o samej pracy florysty oraz tym, czym się taki rodzaj działalności charakteryzuje. Zarówno będąc osobą dopiero aspirującą do zostania florystą, jak i będąc specjalistą w tym zakresie, najważniejsze jest posiadanie jak najszerszej wiedzy o kwiatach, która pozwoli w efekcie tworzyć skrojone pod przeróżne oczekiwania klientów kompozycje o atrakcyjnym charakterze, a także o odpowiednio wysokiej trwałości. Znajomość dużej ilości gatunków kwiatów jest więc tutaj absolutnie niezbędna, co w połączeniu ze zmysłem estetycznym pozwala na ciekawe mieszanki różnorodnych układów oraz kolorów. Florystów łączących wszystkie te pozytywne cechy znaleźć można w kwiaciarni Józefina, którą cechuje przede wszystkim indywidualne podejście do potrzeb klienta.

Rodzaje

Skoro mamy już za sobą podstawowe zagadnienia związane z definicją oraz pracą florysty, dobrze będzie skierować swój wzrok w stronę rodzajów florystyki. Wyróżniamy takie odmiany, jak:

  • florystyka świąteczna,
  • florystyka komunijna,
  • florystyka okolicznościowa,
  • florystyka żałobna,
  • florystyka ślubna.

Każdy z tych rodzajów odznacza się oczywiście nieco innymi cechami. Skupmy się jednak na dwóch najbardziej znaczących odmianach, czyli florystyce żałobnej oraz ślubnej. Jak wiadomo, florystyka żałobna stanowi największy kontrast do pozostałych wymienionych odmian florystyki. Ze względu na swój charakter jest ona przeważnie o wiele bardziej stonowana w swoich kolorach. Florystyka żałobna zajmuje się aranżacją w zgodzie z wolą klienta takich form, jak dekoracje urny, dekoracje sali pożegnań oraz dekoracje trumny, a także takich form, jak wieniec rzymski czy różnego rodzaju wiązanki pogrzebowe w postaci wiązanek na podkładzie lub też na florecie. Nierzadko zdarza się także, że dekoracje żałobne są bardzo bogate oraz urozmaicone.

Warto też nieco więcej powiedzieć o florystyce ślubnej, która to zdecydowanie najczęściej wiąże się z dbaniem o spójność całościowej aranżacji sali weselnej czy też ogólnie z dbaniem o estetykę związaną ze ślubem. Parze młodej szczególnie bowiem zależy w tak wyjątkowy dla nich dzień, aby wszystko było zorganizowanie idealnie i nie inaczej jest w przypadku doboru kwiatów. Florystyka ślubna wiąże się także z dbaniem o mniejsze, choć równie niezbędne, szczegóły, jak dopasowanie bukietu trzymanego przez pannę młodą do butonierki w marynarce u pana młodego czy też innego rodzaju zgranie kolorystyczne kwiatów z resztą dekoracji, zwłaszcza na sali weselnej.