Kwiaty od niepamiętnych czasów towarzyszą człowiekowi. Są elementem różnych rytuałów lub dekoracją o wyjątkowych walorach estetycznych. Układanie kompozycji kwiatowych nabierało znamion sztuki już w czasach starożytnych, czego przykładem są słynne japońskie ikebany. O znaczeniu bukietów i wiązanek przekonuje florystyka, której istotą jest projektowanie i wykonywanie dekoracyjnych kompozycji roślinnych.

Florystyka – rzemiosło czy sztuka?

Florystyka definiowana jest jako działalność, która polega na poszukiwaniu pomysłów na nowe kompozycje kwiatowe oraz na ich wykonywaniu. Jednak w rzeczywistości utożsamianie jej wyłącznie z rzemiosłem jest niewystarczające. Dobry i ceniony florysta powinien posiadać wiedzę na temat materiałów, narzędzi czy sposobów utrwalania kwiatów. Jednocześnie musi też mieć doskonały zmysł artystyczny oraz umiejętność komponowania kolorów i kształtów w jednolitą całość. Układanie kompozycji kwiatowych to zatem nie tylko rzemiosło, ale również sztuka. Można powiedzieć, że florysta jest kimś więcej niż zwykły bukieciarz.

Kwiaciarnia Nasturcja to firma, w której układane przez profesjonalistki kompozycje są atrakcyjne, trwałe i dopasowane do oczekiwań klienta. To efekt doskonałej znajomości gatunków kwiatów, ale nie tylko. Wpływ na ostateczny rezultat mają również umiejętności doboru kolorów, stosowania ciekawych połączeń z dodatkami oraz wiedza z zakresu przyrody i sztuki.

Dziedziny florystyki

Poza projektowaniem artystycznych kompozycji kwiatowych florystyka zajmuje się też tworzeniem wiązanek i dekoracji okolicznościowych. Nie chodzi wyłącznie o projektowanie bukietów na imieniny czy jubileusze, ale również o tworzenie z kwiatów dekoracji pomieszczeń, pojazdów czy terenów na wolnym powietrzu. Zależnie od okoliczności wyróżnia się:

  • florystykę ślubną, która obejmuje zarówno wiązanki dla Panny Młodej i kwiaty do butonierki, jak i dekoracje kościoła, samochodu, sali weselnej itp.,

  • florystykę komunijną, czyli wianki, bukieciki dla dziewczynek i dekoracje sal,

  • florystykę żałobną, która obejmuje wieńce i wiązanki pogrzebowe, ale też dekoracje kaplicy i kościoła oraz urn z prochami i trumien,

  • florystykę okolicznościową, czyli bukiety na jubileusze, imieniny, oficjalne powitania itp.,

  • florystykę świąteczną.

Poszczególne dziedziny florystyki różnią się między sobą, chociaż w każdej z nich podstawowym zadaniem jest tworzenie kompozycji kwiatowych. Zależnie od okoliczności wymagane są jednak inne cechy takich wiązanek i dekoracji. Dużą rolę odgrywają na przykład tradycyjne kolory, kształty czy sposób łączenia ze sobą poszczególnych kwiatów.

Florystyka – dziedzina o długich korzeniach

Nowoczesne kwiaciarnie oferują niemal doskonałe dzieła sztuki florystycznej. Jest to efektem wielu lat doskonalenia techniki układania kwiatów oraz łatwego dostępu do materiałów, ozdób i nowych odmian kwiatów. Florystyka ma jednak odległe korzenie. Sięgają one czasów starożytnej Persji, w której prowadzono najstarsze uprawy róż na potrzeby oddawania czci bogom. Róże stanowiły surowiec do produkcji olejków zapachowych, znanych i stosowanych do dziś. W okresie baroku i klasycyzmu przykładano ogromną wagę do komponowania pięknych, symetrycznych bukietów. Zdobiły one wnętrza pałaców i domów szlachty. Pierwsze bukieciki do ręki zapoczątkował styl Biedermeier, kontynuowany przez francuski romantyzm w XIX wieku. We florystyce dominowało bogactwo i piękne oprawy w postaci wazonów, kokard, piór, liści itp. Obecnie obowiązuje duża dowolność i różnorodność kompozycji kwiatowych, które dostosowuje się do okoliczności, strojów, aranżacji pomieszczeń.