Dokument osobisty to wizytówka każdej osoby. Dlatego warto postarać się o wysokiej jakości, korzystną fotografię. Aby wykonać zdjęcie do dowodu, trzeba jednak spełnić pewne warunki i dysponować nie tylko aparatem fotograficznym, ale też dodatkowym sprzętem. Jakie są wymagania względem fotografii i jak wygląda cały proces? Czy lepiej zlecić wykonanie profesjonaliście, czy zrobić je samodzielnie?

Wymagania do zdjęcia do dowodu

Zdjęcie do dowodu osobistego powinno spełniać określone warunki. Wymiary zdjęcia do dowodu powinny być tradycyjne, czyli 35 x 44 mm. W przypadku składania wniosku online załącznik powinien mieć min. rozdzielczość 492 x 633 (pikseli) oraz maks. 2,5 MB wielkości. Inne rozmiary są niedopuszczalne. Równie ważna jest jakość fotografii, a więc zachowanie stosownej ostrości i kontrastu. Niewskazane są widoczne piksele i nienaturalny kontrast. Wszelkie prześwietlenia, nieodpowiednia kolorystyka i gęstość, załamania i uszkodzenia są także nieodpowiednie. Kolor skóry modela musi być jak najbardziej naturalny. Poza tym fotografia musi być wykonana tzw. „en face”, czyli na wprost. Model nie może mieć nakrycia głowy, ciemnych okularów (przeciwsłonecznych), a włosy nie powinny przysłaniać brwi. Okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe są dozwolone, jednak nie powinny odbijać światła, a w przypadku soczewek, być identyczne z naturalnym kolorem oczu. Efekt „czerwonych oczu” czy zamkniętych jest niedopuszczalny. Tło fotograficzne musi być jednakowe, białe i prawidłowo oświetlone. Wszelkie prześwietlenia i obecność przedmiotów jest niedopuszczalna.

Dowód osobisty dla dziecka

Rodzice planujący z niepełnoletnim dzieckiem wyjazd za granicę w obrębie Unii Europejskiej mogą starać się o wydanie dowodu dla dziecka. Wniosek wypełnia się podobnie jak o zwykły dokument. Nie ma też takich wymagań względem zdjęcia dowodowego dla dziecka, które ma mniej niż 5 lat. Musi być jednak wykonane najpóźniej 6 miesięcy przed dostarczeniem podania. Dopuszczalna jest nienaturalna mimika twarzy np. zamknięte oczy pod warunkiem, że fotografia jest wykonana na jasnym, jednolitym tle fotograficznym, na wprost dziecka, a jego twarz jest widoczna. Nie mogą jej zasłaniać żadne przedmioty, a w tle nie powinno widać innych osób.

Jak wygląda cała procedura?

Przed wywołaniem zdjęć należy złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego. Można go przesłać przez Internet (za pomocą strony www udostępnionej przez Ministerstwo Cyfryzacji) lub w urzędzie w formie wydrukowanej na odpowiednim papierze, podobnie jak zdjęcie do paszportu. Przy tym trzeba pokazać aktualny dokument potwierdzający tożsamość np. paszport lub legitymację szkolną. Osoby poniżej 18 r. życia powinny przyjść do urzędu z rodzicem lub prawnym opiekunem. Do tego wymaga się dostarczenia skróconej kopii aktu urodzenia lub aktu małżeństwa. Dodatkowo obowiązuje przekazanie świadectwa obywatelstwa polskiego. Takiego potwierdzenia może zażądać Urząd Miasta. Na odbiór czeka się zwykle ok. 30 dni od dostarczenia dokumentu. 

Studio fotograficzne czy domowe? Ile zdjęć do dowodu wywołać?

Liczba zdjęć na dowód jest dowolna. Najlepiej jednak zlecić fotografowi lub wykonać samodzielnie więcej kopii. Z reguły wymaga się dwóch aktualnych egzemplarzy, które następnie dostarcza się lub przesyła w ramach złożenia wniosku o wydanie dokumentu. Jeśli zależy nam na wysokiej jakości fotografii, zaoszczędzimy znacznie czas, korzystając z usług fotograficznych. Dzięki umiejętnościom portrecisty i nowoczesnemu sprzętowi możemy być pewni, że efekt będzie zadowalający.