Głównym zadaniem instalacji solarnych jest uzyskanie ciepłej wody w domu, podgrzanie basenu oraz wspomaganie centralnego ogrzewania. Pobierają one energię z bezpośredniego promieniowania słonecznego, by następnie przekazać ją do systemu grzewczego. Jednak ich działanie nie byłoby możliwe bez prawidłowego dobrania kolektorów. Co jeszcze znajduje się w budowie instalacji solarnej?

 

Podstawowe elementy instalacji solarnej

Największą efektywność kolektory słoneczne zapewniają w miesiącach letnich, kiedy natężenie słońca zapewnia wysoką energię cieplną. Innym, równie istotnym elementem, jest zbiornik ciepłej wody użytkowej oraz płyn solarny. Działanie instalacji solarnej monitoruje regulator, który włącza pompę ładującą w zasobniku. W najwyższym punkcie tego systemu znajduje się odpowietrznik, który służy do usuwania powietrza. Do pozostałych elementów instalacji należą wymiennik ciepła, czynnik grzewczy oraz naczynie wzbiorcze. Poprawnie zaprojektowany system solarny powinien w ciągu kilku godzin nagrzać wodę w zbiorniku do temperatury nie wyższej niż 70 stopni Celsjusza. Stosowanie instalacji słonecznych pozwala na zaoszczędzenie energii potrzebnej do podgrzania wody nawet o 60% w ciągu roku.

 

Płaskie i próżniowo-rurowe kolektory

Na prawidłowe działanie instalacji największy wpływ ma dobór kolektorów oraz ich powierzchnia. W celu wybrania odpowiednich elementów warto skorzystać z porady fachowej firmy, takiej jak Instaleria. Można wyróżnić dwa rodzaje kolektorów:

  • Aktywne, czyli kolektory płaskie

  • Pasywne, czyli kolektory rurowo-próżniowe


Pierwszy rodzaj kolektorów składa się z absorbera, przezroczystego pokrycia, wymiennika ciepła oraz izolacji. Ich żywotność w największym stopniu zależy od warstwy absorbującej promienie słoneczne. Ciemna powłoka absorbera chroni instalację przed niszczącymi czynnikami. Kolektory rurowo-próżniowe natomiast wykazują większą sprawność w okresie zimowym. Zapewniają one bardzo małe straty ciepła oraz wysoką trwałość rur wykonanych ze szkła boro-krzemowego. Ten rodzaj pozwoli na niewielką oszczędność energii nawet w chłodniejsze dni, jednak w porównaniu do kolektorów płaskich jest to rozwiązanie droższe.