Kotły gazowe są wykorzystywane w wielu domach i fabrykach. Zapewniają ogrzewanie wszystkich pomieszczeń i podgrzewają wodę. Są urządzeniami bezobsługowymi. Mogą pracować bez ingerencji mieszkańców. I chociaż mają wysoką sprawność działania, bywa, że ulegają różnym usterkom. Aby temu zapobiec, wymagany jest ich systematyczny przegląd oraz konserwacja. Warto również samemu przyglądać się pracy kotła i w razie wykrycia nieprawidłowości reagować.

Jak często serwisować kocioł gazowy?

Przyjmuje się, że serwis kotła gazowego powinien być przeprowadzony przynajmniej raz w roku, najlepiej przed sezonem grzewczym. Umożliwi to wczesne wykrycie ewentualnych usterek. Profesjonalnym wykonawcą usług serwisowych jest firma Termako Jacek Kośka. Jej oferta obejmuje między innymi: serwis kotłowni olejowych i gazowych, instalację pomp ciepła, modernizację instalacji grzewczych, naprawę węzłów cieplnych, montaż kotłowni, instalację ogrzewania oraz wiele innych. Od 2011 roku firma poszerzyła zakres działalności o zmechanizowane roboty ziemne z wykorzystaniem minikoparki.

Na czym polega serwis urządzenia gazowego?

Serwis kotła gazowego polega na sprawdzeniu, czy urządzenie nadaje się do dalszej pracy i nie zagraża zdrowiu ani życiu jego użytkownikom. W tym celu należy sprawdzić w pierwszej kolejności szczelność gazową kotła i systemu hydraulicznego. W kolejnych etapach serwis urządzenia grzewczego polega między innymi na: czyszczeniu części grzewczych kotła i wymiennika ciepła, wymianie uszczelek, filtrów oraz innych elementów, kontroli odpływu kondensatu, sprawdzeniu zabezpieczeń kotła, kontroli czujników oraz kontroli ciśnienia wstępnego w naczyniu przeponowym. Wszystkie te czynności trwają od 1,5 do 3 godzin, w zależności od rodzaju urządzenia.

Dlaczego ogrzewanie gazem stało się tak popularne?

Ponieważ ogrzewanie gazem nie wymaga od nas żadnego wysiłku. Nowoczesne kotły kondensacyjne praktycznie same ogrzewają wszystkie pomieszczenia. Do naszych zadań należy tylko ustawić regulator temperatury i już kocioł będzie wiedział, kiedy ma pracować, a kiedy nie. To niezwykle wygodne, ale także ekonomiczne rozwiązanie. Rachunki za gaz wcale nie muszą być wysokie, jeśli tylko będziemy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. W trakcie wietrzenia zawory termostatyczne powinny być zakręcone. Nie zasłaniajmy okien w ciągu dnia, szczególnie wtedy, gdy świeci słońce. I nie zakrywajmy grzejników grubymi zasłonami i meblami, ponieważ spowoduje to spadek ich wydajności.