Składy, magazyny lub składnice hurtowe to firmy handlowe, które zajmują się działaniem w obrębie hurtu produktów. Z reguły towary występują w zbiorczych opakowaniach i skierowane są do klientów, którzy prowadzą sprzedaż detaliczną. Ciągły rozwój gospodarki wpływa na ich powstawanie. Oferowane produkty w cenie hurtowej są znacznie tańsze od detalicznej. Dlatego też warto poznać ich rodzaje oraz funkcje, jakie pełnią na rynku.

Czym właściwie jest hurtownia? Podstawowy podział

Hurtownia to obiekt, który działa na rynku, prowadzony przez dany podmiot. Osoba za nią odpowiedzialna zajmuje się pozyskiwaniem produktów i ich zbywaniem. Do grupy odbiorców należą organizacje, detaliści bądź inne przedsiębiorstwa. Jej główną rolą jest usprawnienie i ułatwienie przepływu wyrobów pomiędzy producentami lub twórcami a konsumentami np. sklepami spożywczymi. Do pierwszej grupy zaliczają się właściciele towaru, firmy produkcyjne, podmioty związane z branżą rolniczą czy przedsiębiorstwa obecne na zagranicznym rynku. Do drugiej grupy oprócz detalistów i fabryk należą klienci lub osoby prywatne. Podstawowy podział tego rodzaju składnic hurtowych obejmuje obiekty, w których sprzedawcy podają wyroby lub tzw. cash and carry, czyli samoobsługowe.

Do najpopularniejszych rodzajów magazynów zalicza się:

  • Hurtownie elektryczne. Obejmują takie produkty jak: oświetlenie, nośniki światła, obudowy, sprzęt elektryczny, elektronarzędzia, kable i przewody, wentylację, ogrzewanie, sieci komputerowe czy inne systemy elektroniczne.

  • Hurtownie kosmetyczne. W ofercie można znaleźć specjalistyczne artykuły kosmetyczne, fryzjerskie czy do paznokci, jak również podstawowe wyposażenie do gabinetu czy salonu.

  • Hurtownie alkoholi. Alkohol różnego rodzaju kupowany bezpośrednio od producentów i dystrybutorów marek zagranicznych. Obejmują produkty na różne okazje.

  • Hurtownie sportowe. Sprzęt, akcesoria, obuwie i odzież sportowa dla dzieci, kobiet i mężczyzn uprawiających różnego rodzaju sporty, od piłki nożnej po siatkówkę aż do sportów walki. Oferty skierowane są zarówno dla klientów indywidualnych, jak i grup np. szkół.

  • Hurtownie fryzjerskie. Można w nich znaleźć zarówno akcesoria, narzędzia i kosmetyki np. do włosów, jak i sprzęt oraz wyposażenie do salonu np. meble.

  • Hurtownie papiernicze. W ich ofercie znajdują się oprócz papieru i produktów papierowych m.in. artykuły biurowe, szkolne, plastyczne, do pisania, jak również biurowy sprzęt i dodatki.

  • Hurtownie motoryzacyjne. Urządzenia warsztatowe, części zamienne, akcesoria, opony, oleje i płyty to najczęstsze artykuły, jakie oferują hurtownicy.

W większości z nich produkty można zamówić bezpośrednio na stronie internetowej. Warto wcześniej zapoznać się z cennikiem i listą producentów, a także promocjami i wyprzedażami.

Na czym polega handel hurtowy?

Handel hurtowy jest związany z prowadzeniem składu. Polega na uzyskiwaniu, a następnie sprzedaży artykułów o dużym popycie i rozmiarach. Wyróżnia się spośród niego handel wyspecjalizowany w danej dziedzinie jak np. hurtownia gresu oraz uniwersalny, który dotyczy sprzedaży różnego rodzaju towaru. Oprócz tego dzieli się go na handel zagraniczny, tworzyw i części używanych do obsługi technicznej, wyrobów zakupionych i wykorzystywanych przez ludzi oraz związany z uzyskiwaniem produktów połączonych z branżą rolniczą.

Jak działają składy?

W zakres działalności składnicy hurtowej wchodzi m.in.: składowanie artykułów (przy uwzględnieniu zapotrzebowania), sprawowanie kontroli nad produktami (producenci i konsumenci) czy nabywanie artykułów i ich sprzedaż. Oprócz tego hurtownik zajmuje się dokumentacją związaną z działaniami w obszarze zakupu i sprzedaży wyrobów oraz bierze udział w produkcji. Towar jest przetwarzany, aby spełniać określone normy lub pakowany. Dodatkowo do zadań hurtowników należy znajdowanie lub nawiązywanie kontaktów handlowych oraz współpraca z zewnętrznymi jednostkami przy np. transporcie samochodowym towaru. Poza tym są odpowiedzialni za jakość artykułów, które powinny być zgodne ze standardami. Dotyczy to także zastosowanych tworzyw. W związku z tym warto pomyśleć o skorzystaniu z tego typu usług handlowych. Często produkty kupione w składach są znacznie tańsze niż te kupowane w zwykłych sklepach.