Letnie miesiące potrafią być uciążliwe. Szczególnie gdy spędzamy czas w nieklimatyzowanym pokoju. Poza odpowiednim nawodnieniem organizmu schłodzonymi płynami warto się zastanowić nad obniżeniem temperatury w pomieszczeniu. Poznaj kilka niezawodnych metod na ochłodzenie pokoju podczas upału.

Jak zmniejszyć temperaturę w pomieszczeniu?

Znacznie łatwiej schłodzić pomieszczenie w domu wolnostojącym niż w bloku pełnym mieszkań. Dobrze ocieplony blok ma wysoki stopień termoizolacji, a to sprawia, że utrzymuje temperaturę w miesiące zimowe, ale także letnie. Na tę bolączkę świetną metodą byłaby klimatyzacja. Niestety, nie zawsze możemy sobie na nią pozwolić. Więc jak ochłodzić pokój, aby temperatura wewnątrz utrzymywała się w okolicach 20 stopni Celsjusza?

Najprostsza metoda na ochłodzenie pokoju, czyli nocne wietrzenie

Pierwszą i zapewne najpopularniejszą metodą, jaka przychodzi do głowy, jest otworzenie wszystkich okien, aby wprawić powietrze w ruch. Z tym że w dzień do środka będzie dostawać się ciepłe powietrze. A przecież nie o to nam chodzi. Dlatego najlepiej zostawić otwarte okno na całą noc, a nad ranem je zamknąć. Wówczas do środka dostanie się chłodne powietrze, które będzie towarzyszyć nam w ciągu upalnego dnia.

Poza tą metodą warto pomyśleć jeszcze o innych rozwiązaniach.

Obniżanie temperatury w pokoju przy pomocy zasłon, rolet i foli przeciwsłonecznej

Jak wiadomo, okna wystawione na słońce dość szybką się nagrzewają i podnoszą temperaturę w pomieszczeniu. Aby zatrzymać ten proces, musimy osłonić okna. Istnieje na to kilka sposobów.

Białe zasłony

Ochronić pokój przed słońcem może biała zasłona lub inna nieprzeźroczysta, jasna i gruba tkanina. Dla uwydatnienia efektu materiał możemy zmoczyć. Warto pamiętać, że metoda ta jest bardziej skuteczna, gdy zasłonę zawiesimy po zewnętrznej stronie okna.

Rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne cieszą się coraz większą popularnością z wielu powodów. Bez wątpienia jednym z nich jest skuteczna ochrona przed słońcem i wysoką temperaturą pomieszczenia. Ponadto rolety zewnętrzne podczas zimy utrzymują ciepło w pomieszczeniu, co sprawia, że stanowią wyjątkowe skuteczne rozwiązanie problemu niestabilnej temperatury w mieszkaniu.

Rolety termoizolacyjne

Tradycyjne rolety działają podobnie jak zasłony. Jednak ich skuteczność jest znacznie ograniczona, ponieważ znajdują się w środku pomieszczenia. Wprawdzie zatrzymują promienie słoneczne, ale mimo to szyba nagrzewa się i podnosi temperaturę we wnętrzu budynku.

Skuteczniejszym rozwiązanie od tradycyjnych rolet będą rolety termoizolacyjne. Możemy je spotkać w dwóch wariantach: rolety termoizolacyjne wewnętrzne i rolety termoizolacyjne zewnętrzne. Specjalna powłoka, którą są pokryte, odbija promienie słoneczne i – jak zapewniają producenci – utrzymują odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu nawet w wyjątkowo upalne dni.

Folia przeciwsłoneczna

Podobnie jak rolety termoizolacyjne folia przeciwsłoneczna występuję w wariantach wewnętrznych i zewnętrznych. Druga opcja jest znacznie skuteczniejsza, ponieważ lepiej redukuje ilość ciepła słonecznego, które przenika przez okno.

Pewnie wielu zainteresowanych zastanawia się, czy folia przeciwsłoneczna przyciemnia szybę? Zależy to od rodzaju foli. Jednak istnieją modele, w których stopień przezroczystości jest odpowiednio wysoki. Niestety, wówczas musimy zapłacić za folię więcej.

Czy rośliny obniżają temperaturę w pomieszczeniu?

Kolejna metoda spodoba się zapewne miłośnikom roślin, choć należy do bardziej kłopotliwych i nie jest tak skuteczna, jak pozostałe. Okazuje się, że w pokojach, w których znajduje się duża liczba kwiatów doniczkowych (np. paproci), temperatura powietrza jest niższa niż w pokojach bez roślinności. Pomieszczenia pełne kwiatów zachęcają swoją rześkością i optymalnym nawilżeniem powietrza. Jednak musi być ich naprawdę dużo. A to dokłada nam kolejnych obowiązków do codziennej listy.