Czas urlopu to czas, kiedy to często musimy liczyć się z tym, że bagażnik samochodowy nie zawsze spełni swoją rolę. Zdarza się bowiem, że do bagażnika chcemy upchnąć znacznie więcej niż jest on w stanie przyjąć. Dlatego też wybierając się na urlop, ferie czy wakacje dobrze jest zdecydować się na zakup dodatkowego bagażnika, który to montuje się na dachu. W tym wpisie dowiecie się, jak skutecznie przeprowadzić montaż bagażnika dachowego.

Najważniejsza jest instrukcja

Niezbędnym elementem montowania bagażnika samochodowego umieszczanego na dachu jest oczywiście postępowanie według zamieszczonej w zestawie z bagażnikiem instrukcji. Bagażniki dachowe różnią się, dlatego najważniejsze jest postępowanie zgodnie z zaleceniami producenta. Lekceważenie tego elementu może skończyć się nieciekawie głównie z tego względu, że montaż poszczególnych bagażników dachowych może opierać się na zupełnie innych zasadach. Dlatego też pamiętajmy o tym, aby postępować przede wszystkim w zgodzie z instrukcjami oraz o tym, aby unikać przeprowadzania montażu na własną rękę nawet w sytuacji, gdy wydaje się to być pozornie łatwe.

Jak donoszą eksperci z firmy Bax zajmującej się sprzedażą wysyłkową bagażników samochodowych, najważniejszym elementem montażu po zakupie bagażnika jest rozłożenie wszystkich jego elementów obok siebie i sprawdzenie, czy aby na pewno wymienione w instrukcji elementy pokrywają się z tym, co mamy przed oczami. Zwracać uwagę należy na wszelkiego rodzaju stopki mocujące czy też uchwyty. W komplecie nierzadko znajdować muszą się także takie elementy, jak śruby czy klamry mocujące, które są niezbędne przy prawidłowym przeprowadzeniu montażu niektórych bagażników dachowych. Co więcej, istnieje także możliwość, że oprócz używania standardowego śrubokręta, będziemy musieli także wyposażyć się w chociażby klucz imbusowy.

Stelaż

Przechodząc do bardziej szczegółowych informacji, ważny elementem montażu bagażnika samochodowego na dachu jest odpowiednie wykorzystanie przeznaczonego do tego stelaża. To właśnie od niego zazwyczaj zaczyna się cały proces montażu. Co szczególnie trzeba jednak przy tym zaznaczyć, montaż stelażu w postaci belek może się różnić w zależności od samochodu. Tak więc, w tym przypadku będziemy musieli albo umieścić belki bezpośrednio na dachu w określonych fabrycznie miejscach, albo wykorzystać relingi dachowe. Ważne jest również odpowiednie rozłożenie belek wspierających. Ich masa musi być bowiem rozłożona równomiernie na 1/3 i 2/3 długości samochodu, co zapewni odpowiednio wysoki poziom stabilizacji oraz poziom oporu powietrza, który to z kolei jest szczególnie ważny w przypadku szybkiej jazdy.

Bagażnik dachowy

Po tym, gdy uda nam się już skutecznie rozłożyć belki stanowiące stelaż bagażnika dachowego, możemy zająć się montażem samego bagażnika. To, o czym trzeba tutaj wspomnieć jest przede wszystkim fakt, że rodzajów montażu poszczególnych bagażników samochodowych umieszczanych na dachu jest naprawdę sporo. Wszystko zależy od producenta oraz samego przeznaczenia bagażnika. Montaż będzie różnił się bowiem w przypadku uchwytu na rower, uchwytu na deskę czy też boksu. Sam montaż może wymagać od nas wykorzystania także takich tradycyjnych elementów, jak śruby, dźwignie, obejmy czy złącza mimośrodowe.

Po zamontowaniu stelaża oraz bagażnika dachowego, warto upewnić się, czy aby na pewno całość konstrukcji jest stabilna oraz czy wszystkie elementy są dobrze zamocowane lub przykręcone. Dobrym pomysłem jest też przejechanie w tym celu kilkudziesięciu metrów samochodem, gdyż to właśnie wtedy może się okazać, że poszczególne elementy w postaci chociażby śrub są poluzowane. Nie można oczywiście także zapomnieć o tym, aby nie przekraczać przewidywanego przez producenta obciążenia. Co więcej, bagażniki samochodowe montowane na dachu nie powinny negatywnie wpływać na samą prędkość jazdy, ale będą miały już wpływ na ogólną stabilność samochodu oraz zużycie paliwa.