Najczęściej spadek kojarzy nam się z pokaźną sumą pieniędzy lub dużym domem, który odziedziczymy. Jednak nie zawsze tak jest. Bywa, że spadek nie zmienia stanu naszych finansów na lepszy, a wręcz przeciwnie. Długi lub nierentowne nieruchomości, mogą skutecznie nadszarpnąć nasz budżet. Jak więc uniknąć niechcianego spadku? Wyjaśniamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Spadek – co możemy z nim zrobić?

Jak już wspomnieliśmy, spadek nie zawsze niesie za sobą korzyści finansowe. Często w składa się w całości z długów, lub długi przewyższają dziedziczony majątek. Co w takiej sytuacji możemy zrobić?

Według prawa spadkowego mamy 3 opcję:

  • przyjąć spadek z pełną odpowiedzialnością za długi, mówimy wtedy o przyjęciu prostym,
  • przyjąć spadek z ograniczeniem odpowiedzialności za długi, jest to tak zwane przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza,
  • odrzucić spadek w całości.

Na decyzję mamy 6 miesięcy. W tym czasie należy złożyć odpowiednie oświadczenie, jego brak, oznacza, że zdecydowaliśmy się na przyjęcie proste spadku.

Sposoby odrzucenia spadku

Decydując się na odrzucenie spadku, musimy złożyć odpowiednie oświadczenie. Istnieją dwie drogi złożenia tego typu dokumentu:

  • Droga notarialna – jest ona szybszą, lecz droższą opcją. Na jej koszt składa się taksa notarialna oraz opłaty za wypisy aktu notarialnego. Decydując się na tę drogę, musimy okazać notariuszowi nasz dowód osobisty oraz odpis aktu zgonu spadkodawcy.
  • Droga sądowa – jest to tańsze (uiszczamy jedynie opłatę sądową), jednak bardziej czasochłonne rozwiązanie. Decydując się na tę drogę, musimy po pierwsze złożyć w sądzie wniosek o odebranie ustnego oświadczenia o odrzuceniu spadku. Do tego typu wniosku musimy załączyć odpis aktu zgonu spadkodawcy oraz dowód uiszczenia opłaty sądowej. Następnie, po złożeniu wniosku Sąd wyznacza termin posiedzenia, na którym oświadczenie zostanie odebrane.

Jakie są skutki odrzucenia spadku?

Jak informują specjaliści z Kancelarii Radcy Prawnego Jolanty Pyki, decydując się na odrzucenie spadku, musimy mieć świadomość, że jest ono definitywne. Oznacza to, że nie możemy odrzucić tylko części spadku (np. długów), a zostawić majątku.

Odrzucając spadek, musimy pamiętać, również o tym, że zostajemy wyłączeni z dziedziczenia, tak jakbyśmy nie dożyli spadku. Co to oznacza? Jeśli posiadamy dzieci, to odrzucony przez nas spadek w całości przechodzi na nie. Jeśli dzieci są pełnoletnie, same udają się do Sądu lub notariusza, by spadek odrzucić. Gdy są osobami małoletnimi, to rodzic, za zgodą Sądu w imieniu dziecka, składa oświadczenie o odrzuceniu.

Decydując się na odrzucenie spadku, pamiętajmy, że jest to decyzja, której nie możemy odwołać. Dlatego warto wszystko dobrze przemyśleć.