Odrzucanie spadku jest przede wszystkim korzystne w sytuacji, w której spadkodawca pozostawił spadkobiercom tzw. długi spadkowe. Samo odrzucenie następuje zatem po śmierci spadkodawcy oraz po otworzeniu testamentu. Inną sytuacją jest bowiem zrzeczenie się spadku, co dokonywane jest za życia spadkodawcy. Jak zatem odrzucić spadek?

Sposób na odrzucenie spadku

Odrzucenie spadku jest stosunkowo proste. Wystarczy złożyć odpowiednie oświadczenie przed notariuszem lub też w sądzie. W drugim przypadku musi być to sąd rejonowy właściwy dla miejsca zamieszkania potencjalnego spadkobiercy. Najczęściej jednak do odrzucenia dochodzi od razu po odczytaniu przez uprawnionego notariusza ostatniej spisanej woli zmarłego. Pamiętać jednak należy o tym, że złożenie wspomnianego oświadczenia wiąże się z nieodwracalnością tego czynu. Spadkobierca nie może w późniejszym czasie rościć sobie praw względem osób, na które w dalszej kolejności spłynął spadek.

Konsekwencje niezłożenia oświadczenia

Wiele osób myśli, iż brakiem przyjęcia spadku jest zignorowanie faktu jego otrzymania. W ten błędny sposób interpretowania prawa dochodzi do wielu nieprzyjemnych sytuacji i konieczności próby odrzucenia spadku w sądzie. Podkreślić zatem należy, że w razie niezłożenia oświadczenia o przyjęciu spadku, uznaje się, że spadkobierca przyjął go z dobrodziejstwem inwentarza. Co to oznacza w praktyce?

Taki typ przyjęcia spadku uwzględnia ograniczoną odpowiedzialność za ewentualne długi spadkowe. Nie oznacza to jednak tego, że spadkobierca bez złożenia oświadczenia o odrzucenie spadku w 100% zabezpieczył się przed finansową pułapką. To gwarantuje tylko wcześniej opisane oświadczenie, które musi być każdorazowo przygotowane w formie aktu notarialnego.

Aktywa spadkowe na plusie

W przypadku kiedy dany spadek obarczony jest długami spadkowymi, lecz uwzględnia również wiele majątkowych korzyści, należy obliczyć tzw. aktywa spadkowe. Ich bilans musi być dla przyjmującego spadek opłacalny.

W określeniu zatem tejże opłacalność, a także w sprawach zachowku oraz spadku pomagają adwokaci tacy jak mecenas Ewa Joanna Nowacka. Warto z nimi współpracować, ponieważ sprawy spadkowe nigdy nie są proste. Dowodzi temu zasada dotycząca zachowku w przypadku odrzucenia spadku. Z chwilą odrzucenia spadku ustaje bowiem uprawnienie do dziedziczenia ustawowego, a w konsekwencji osoba, która odrzuciła spadek nie będzie mogła skutecznie żądać zapłaty należnego jej zachowku. O tym niestety wiele osób zapomina.

Czas na odrzucenie spadku

Na odrzucenie spadku zawsze spadkobierca ma sześć miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o tzw. podstawie powołania. Nie jest to zatem dzień śmierci spadkodawcy, ale najczęściej dzień otwarcia testamentu u notariusza i przedstawienie jego treści wszystkim zainteresowanym.