Rozwód dotyka około 30% par, które zawarły formalny związek małżeński. Rozpad związku może nastąpić zarówno po kilku miesiącach, jak i kilkunastu latach wspólnego pożycia. Para przez ten czas może dorobić się znacznego majątku w postaci nieruchomości i wartości ruchomych. Jak podzielić zgromadzone dobra materialne? Jak wygląda podział majątku po rozwodzie i dlaczego warto skorzystać z pomoc adwokata?

Majątek wspólny a majątek osobisty

W trwającym małżeństwie mamy do czynienia z ustawową wspólnością majątkową. Co to oznacza w praktyce? Małżonkowie mają majątek wspólny, do którego zalicza się nie tylko to, co zostało nabyte przez obie strony w czasie trwania związku formalnego, ale również to, co zostało zakupione jedynie przez jednego z małżonków. W jego skład wchodzi również pobrane wynagrodzenie za pracę oraz dochody z innej działalności zarobkowej, dochody z majątku wspólnego, ale także osobistego małżonków oraz środki zgromadzone na rachunku otwartym. Co ciekawe, do majątku wspólnego włącza się również środki z pracowniczego funduszu emerytalnego oraz kwoty składek zewidencjonowanych na koncie ZUS.

Jak widać, podział majątku może okazać się twardym orzechem do zgryzienia, z którym uporać się może jedynie doświadczona Kancelaria Adwokacka. Sprawę komplikuje dodatkowo majątek osobisty, czyli przedmioty nabyte przed zawarciem związku małżeńskiego, majątek pochodzący z racji dziedziczenia, zapisów lub darowizn (wyjątkiem jest tutaj zapis innego postanowienia spadkodawcy lub darczyńcy), rekompensaty związane z odszkodowaniem z tytułu uszkodzenia ciała lub też zadośćuczynienia za daną krzywdę. Majątek osobisty to także nagrody za osobiste osiągnięcia małżonków, prawa autorskie, prawa pokrewne czy też prawa własności.

Czy warto zdecydować się na rozdzielność majątkową w trakcie rozwodu?

Zazwyczaj rozdzielność majątkowa dotyczy małżeństw, które trwają. Tymczasem niewiele przyszłych rozwodników wie, że ustanie wspólnoty majątkowej następuje dopiero po orzeczeniu sądu. Co to oznacza w praktyce? Każdy kupiony w toku rozwodu samochód, telewizor czy toster będzie zaliczał się do wspólnoty majątkowej, będąc jednocześnie własnością nie tylko osoby, która go nabyła, ale również człowieka, z którym właśnie się rozstaje. Trzeba przyznać, że jest to sytuacja, delikatnie mówiąc, niekomfortowa, szczególnie wtedy, kiedy rozwód nie przebiega w zgodzie. Warto jednak wiedzieć, że pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej można wnieść już w momencie, w którym pozew rozwodowy zostanie złożony.

Zarówno w postępowaniu sądowym o rozdzielność majątkową, jak i w samym rozwodzie może pomóc zaufany adwokat, który, krok po kroku, przeprowadzi przez wszystkie procesy i formalności. Między innymi takimi sprawami zajmuje się Adwokat Agnieszka Oskaldowicz-Leduchowska praktykująca w Łodzi, która posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe w prowadzeniu spraw związanych z rozstaniem w świetle prawa, a także unieważnieniem małżeństwa, ustaleniem kontaktów z dziećmi czy alimentami.

Rozwód to stresujące przeżycie, podczas którego warto mieć oparcie w specjaliście. Jego doświadczenie sprawi, że nie tylko rozstanie na sali sądowej, ale również rozdzielność majątkowa będzie procesem sprawnym i satysfakcjonującym.