godnie z informacjami na stronie ZUS każdy obywatel ma prawo odwołać się od otrzymanej z urzędu decyzji do sądu okręgowego - sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. czyli tzw. sądu I instancji. Jak prawidłowo sporządzić odwołanie od decyzji ZUS? Czy można wyrazić swój sprzeciw ustnie? W jakim terminie można tego dokonać, by sprawa nie uległa naturalnemu przedawnieniu

Czym jest odwołanie od decyzji ZUS?

Odwołanie to środek odwoławczy, który obok zażalenia uruchamia administracyjny tok instancji. W przypadku odwołań od decyzji ZUS termin i zasady postępowania określone są w art. 83 Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz w tytule VII działu III Kodeksu postępowania cywilnego (dalej: K.p.c.).

Najczęściej pisma do organu rentowego tego rodzaju dotyczą spraw wysokości świadczeń otrzymywanych z urzędu. Warto zaznaczyć, że jeśli sprawa trafi na wokandę, jest ona wolna od kosztów sądowych. Odwołania można złożyć pisemnie za pośrednictwem urzędu, ustnie do protokołu, w ciągu miesiąca od dnia doręczenia odpisu decyzji.

Co powinno zawierać odwołanie od decyzji ZUS?

Teoretycznie odwołanie od decyzji administracyjnej może mieć treść niezwykle prostą, nie wymaga ono szczegółowego uzasadnienia. Jednak nie znaczy to, że w przypadku pism odwoławczych do ZUS mogą one przyjmować dowolną formę. Dlatego, aby odwołanie było skuteczne warto skorzystać z pomocy kancelarii prawnych. Szukając adwokata we Wrocławiu, można skorzystać z usług firmy Mariusz Wysocki Adwokat.

W treści pisma należy określić oznaczenie zaskarżonej decyzji, określenie i zwięzłe uzasadnienie zarzutów i wniosków oraz podpis ubezpieczonego albo jego przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika. Należy zadbać, by spełniało ono ogólne wymogi pisma procesowego określone w Kpc. W szczególności trzeba pamiętać, oznaczyć sąd, do którego kierowane jest odwołanie, imię i nazwisko, miejsce zamieszkania osoby odwołującej się, jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika, a także oznaczenie rodzaju pisma i przedmiotu sporu i wymienić załączniki.